Wioska Chuandixia 川底下

Widok na wioskę Chuandixia

Widok na wioskę Chuandixia

Tylko 60 km od wielkiej stolicy Chin – Pekinu – znajduje się cudowna mała wioska Chuandixia. Położona na małej górze pomiędzy górami pokrytymi świeżą, zieloną trawą, intrygująco pięknymi roślinami i ogromnymi, starymi drzewami, które mogłyby opowiedzieć niejedną historię o tej uroczej małej wiosce. Z dala od miejskiego zgiełku i odgłosów można tam nawdychać się świeżego powietrza i cieszyć się z bycia daleko od miasta.

Przechadzka wiekowymi ścieżkami obok ściany, na której wciąż można przeczytać oficjalne informacje z XIX wieku jest prawdziwą przyjemnością. Historia Chuandixia zaczyna się w czasach dynastii Ming kiedy to wiele rodzin przeniosło się z prowincji Shanxido do tej wioski. Okazało się, że podjęli właściwą decyzje ponieważ sprzyjające geograficzne położenie Chuandixia okazało się być bardzo rentowne. Gospodarka Chuandixia, rozwijająca się szczególnie dobrze pod koniec dynastii Qing, została napędzona poprzez bycie centralnym punktem handlu pomiędzy obszarem znanym z wydobycia węgla, a obszarem produkującym duże ilości zbóż i futer.

Szczególnie interesującą cechą wioski jest jej 70 parterowych domów wybudowanych w czasach dynastii Ming i Qing oparte na tradycyjnym wzorze: cztery domy otaczające dziedziniec. Sam dziedziniec wyłożony jest kwadratowymi płytkami ukrywającymi piwnice na warzywa, zboże i owoce. Nawet obecnie ponad 10 rodzin zamieszkuje jeden z takich kompleksów, który razem z innymi mieści się na ponad 10 000 m2. Wszystkie budynki są bardzo blisko siebie i stoją przy zboczu góry.

Alejki prowadzące przez wioskę są otoczone małymi kamiennymi murami, a 80 ludzi mieszkających w wiosce może ugasić pragnienie zadziwiająco czystą wodą wypływającą z dwóch głębokich źródeł. Chuandixia można odwiedzić o każdej porze roku. Jeżeli ktoś chce zapomnieć o codziennych zmartwieniach wioska jest perfekcyjnym sposobem na odnalezienie piękna spokoju i natury.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.