Historia Yunnan

Z historycznego punktu widzenia Yunnan zawsze było niepewnym terytorium Chińskiego Imperium. Położenie w południowo-zachodniej części Chin i mocno zaznaczające swoją obecność mniejszości narodowe zawsze groziły powstaniem niepodległego regionu.

Dynastia Han

W 109 p.n.e. imperator Wu wydał rozkaz wyruszenie na południe i założenia prowincji Yizhou i 24 regionów. Stolica powinna być w regionie Dianchi, dzisiejszy Jinning, następny region został nazwany Yunnan.
Aby rozwinąć handel z Birmą i Indiami, imperator Wu wysłał Tang Meng aby utrzymać i rozbudować „Drogę Pięciu Stóp“ (Five Foot Way) przemianowaną na „Południowo-Zachodnią Drogę Barbarzyńców” W czasie tego okresu rolnictwo Yunnan dużo się polepszyło. Mieszkańcy Yunnan używali narzędzi z brązu, trzymali zróżnicowane inwentarz żywy. Ludzie ci są obecnie znani jako ludzie Tai.

W 109 n.e. zostało ustanowiony powiat Yunnan. Hanowie używali tej nazwy z powodu położenia przy górze Yun. Już wtedy powiat Yunnan był domem dla wielu niepodległych królestw i różnych mniejszości.

Dynastia Yuan

Dynastia Yuan była pierwszym reżimem w Chinach, który wziął Yunnan pod swoją surową kontrolę administracyjną. W 1253 mongolski Kublai Khan wkroczył do prowincji Yunnan. Wiele tamtejszych reżimów, w tym kontrolujące królestwo Dali, musiało zrzec się tronów. Yunnan stało się prowizją imperium Kublai Khan. Władze Yuan ciągle korzystało z usług byłych, rodzimych wodzów ale byli oni zobowiązani płacić wysokie podatki. Po upadku dynastii Yuan, prowincja Yunnan pogrążyła się w anarchii i chaosie.

Dynastia Ming

Po dynastii Yuan nadszedł czas na dynastie Ming, która nie interesowała się prowincją Yunnan aż do 1381 roku. Rząd pozwolił generałowi Mu Ying przybranemu synowi Zhu Yuanzhang ustanowić dziedziczny, feudalny system w prowincji.

Od końca XV wieku dynastia Toungoo z Birmy zaczęli interesować się terytorium Yunnan. W XVI wieku gubernator Yunnan, armia Chen Yongbin, stawiła opór inwazji ze strony Birmy. Po wojnie Chen Yongbin wybudował 8 przejœć wzdłuż obwodu Tengye aby zaznaczyć granice terytoriów.

Dynastia Qing

Po upadku dynastii Ming w północnych Chinach, Yunnan było ostatnim reżimem Ming dowodzonych przez Zhu Youlang. Z pomocą rebeliantów i lojalistów Zhu Youlang walczył z Qing nawet po tym jak przejęli miasto Kunming w 1659. Zhu Youlang i jego armia uciekła z Yunnan do Birmy szukając schronienia. Niestety zostali schwytani i uwięzieni. Naœladowcy Zhu Youlang zniszczyli północ Birmy próbując uratować go. Generał Wu Sangui najechał na Birmę w 1662 roku ze swoją armią żądając poddania się Zhu Youlang. Mimo że król Pye na początku odmówił, w końcu zdecydował się przekazać Zhu Youlang.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.