Historia Chang’an

Pochodzenie Xian poprzednio znanego jako Chang’an sięga 3100 lat wstecz brzegów Żółtej Rzeki. Podczas tych lat Chang’an było stolicą XIII dynastii takich jak:

  • Dynastia Zachodnia Zhou (1100 p.n.e. – 771 p.n.e.)
  • Dynastia Qin (221 p.n.e.. – 206 p.n.e.)
  • Dynastia Zachodnia Han (206 p.n.e. – 24 p.n.e.)
  • Dynastia Tang (618 – 907)

Podczas tych okresów Chang’an było jednym z najbardziej rozwiniętych miast świata.
Pomiędzy XI a VIII wiekiem p.n.e. stolicą dynastii Zhou było Hao. Mieściło się w północnych Chinach kilka kilometrów od dzisiejszego Xian. Mimo, że dynastia Zhou przeniosła się do Luoyang w 771 p.n.e. Hao pozostało jednym z największych miast w północnych Chinach. W IV wieku p.n.e. zostało stolicą dynastii Qin. Pozostało tak aż Qin Shi Huangdi zjednoczył wszystkie chińskie stany jeden wiek później. Zmienił jednak nazwę miasta na Xianyang.

W trzecim wieku przed Chrystusem imperator Qin Shi Huangdi chciał posiadać stolicę, która byłaby porównywalna do jego władzy i wydał rozkaz milionowi ludzi wydłużenia miejskich murów dobudowując bulwary i pałace. Miasto szybko się rozwinęło i przybyło mieszkańców. Sukces nie pozostał nie zauważony. Dlatego dwa wieki później buntownicy przejęli miasto i obalili rządzącą dynastie.

Dynastia Han doszła do władzy po dynastii Qin. Wybudowała nową stolicę Chang’an na północ od dzisiejszej Xian. Miasto zostało ukończone przed około I wieku p.n.e. W skład Murów Miasta wchodziło osiem głównych ulic i mnóstwo alejek. Za murami rozciągało się duże przedmieście. W tym czasie rozpoczął się handel między Zachodnią Azją a Imperium Rzymskim

W 25 roku n.e rząd przeniósł się z Chang’an do położonego bardziej na wschód Luoyang, co oznaczało podupadanie znaczenia miasta Chang’an. Trwało to aż do czasów pierwszego imperatora dynastii Sui Wen-ti. Zdecydował on wybudował nowe miasto Chang’an na południowy wschód od istniejącego już miasta wybudowanego za czasów dynastii Han. Mimo, że następca Wen-ti wrócił ze swoim rządem do Luoyang, dynastia Tang przywróciła stolicę do Chang’an i dokończyła miasto, zaprojektowane przez imperatora Sui.
W czasie dynastii Tang Chang’an swoje znaczenie jako miasto podnosiło coraz bardziej. Przez dwa wieki miasto było centrum kultury i politycznego renesansu. Ten okres jest uważany za złote lata starożytnych Chin i sprawił on, że Chang’an automatycznie zostało jednym z najważniejszych miast w starożytnych Chinach.

Historia Xian

Changan przyciągało ludzi z całego świata. W czasach swojej świetności miasto miało prawie 2 miliony mieszkańców żyjących na powierzchni 50 km2. Po przez Wielki Kanał Changaj było połączone z portami południowych Chin a przez Szlak Jedwabny z Persją, Bizancjum i Środkowych Wschodem. Obcokrajowcy, którzy przyjechali do Changaj przywieźli inne rodzaje mody, kultury i religii. Ci, którzy zostali założyli meczety, kościoły i sklepy przyciągające w ten sposób innych obcokrajowców jak studentów z całej Azji.

W XX wieku dynastia Tang straciła swoją władze i stolica została przeniesiona do Kaifeng. Strata stolicy oznaczała również koniec wspaniałego miasta Changan. Pozostało ono regionalnym centrum dla dynastii Ming i Qing aż do 1949 roku kiedy to przemysł i uniwersytety uruchomiły ponownie rozwój Xian co podwoiło populacji do 2 milionów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.