Kulinarne zwyczaje

Na pewno wielu turystów czytało o chińskim jedzeniu, ale ciągle jest im się ciężko przyzwyczaić do niego. Mimo że każdy czeka na pierwszy posiłek z chińskimi przyjaciółmi, przy następnej okazji będzie się chciał wykręcić od tego i zjeść ciasteczka lub błyskawiczne kluski w hotelowym pokoju, zamiast nawiązywać korzystne kontakty z chińskimi przyjaciółmi lub partnerami biznesowymi. Takie posiłki mogą szargać nerwy z powodu informacji mówiących, że nie należy odmawiać konsumpcji dań i napojów alkoholowych.

Wymagane jest jedno: bądź otwarty na próbowanie dziwnego jedzenia. Posiłki jedzone każdego dnia przez chińczyków nadają się również dla zachodniego podniebienia. Nawet Chińczycy nie lubią jeść niektórych dziwnych specjalności.

Jeżeli mimo wszystko nie będziesz jadł jakiegoś dania, możesz podziękować wymyślając jakiś wiarygodny pretekst lub grzeczną wymówkę. Nie powinno się informować o chorobie lub alergii. Najprościej wyjaśnić, że żołądek musi się przyzwyczaić do chińskiego jedzenia. Jest to zupełnie wystarczające nie brzmi tak nieprawdopodobnie jak np. alergia na kaczą stopę.

Jedynym wyjątkiem jest konsumpcja z rodziną. Jest całkowicie normalną rzeczą w np. Niemczech aby prawić komplementy na temat jedzenia nawet jeśli nie smakuje dobrze.

W grupie chińskich przyjaciół lub partnerów biznesowych toast jest często wznoszony za pomocą alkoholu. Kiedy jakaś osoba chce wypić za Ciebie, powinieneś wnieść toast za wszystkich, aby wszyscy pili, i abyś nie był jedynym który się upił. Nie ma nic złego w tym aby podziękować za napoje alkoholowe lub pić je powoli. Wyrażenie gan bei („opróżnij szklankę”) niekoniecznie musi znaczyć wypicie od razu wszystkiego.

Pałeczki są powszechnie używane w Chinach. Kiedy już jesteś najedzony połóż swoje pałeczki obok miski z ryżem! Nigdy nie wbijaj ich w ryż aby nie wystawały w rażący sposób.

Unikaj wydmuchiwania nosa publicznie. Opuść pokój lub odwróć się i wydmuchaj tak cicho jak to tylko możliwe.

Nie baw się pałeczkami!!!

Chińczycy lubią się zrelaksować przy stole. Zasady zachowania przy stole nie są aż tak surowe jak na zachodzie. Ciężkie tematy powinny być omijane jak również żarty, których zrozumienie wymaga znajomości obcej kultury i realiów.

6 komentarzy Kulinarne zwyczaje

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.