Hangzhou

Powyżej Niebo, poniżej Suzhou i Hangzhou.

Powyższe powiedzenie potwierdza wyjątkowość miejsca, dzięki któremu jest bardzo dobrze znane w Chinach. W przypadku Hangzhou oznacza to krajobraz otaczający Jezioro Zachodnie będące synonimem piękności i romantyczności jak również przedmiotem wielu sztuk literackich. Powiedzenie opisuje i przywłaszcza sobie charakter miasta będący typowym sposobem życia w Hangzhou – najbardziej radosnego i przyjemnego z wszystkich chińskich miast.

Fakt mówiący, że ten wizerunek nie jest wiązany z miastem w całkowicie nieuzasadniony sposób pokazuje ostatnia analiza podjęta przez chińską gazetę. Mówi ona, że Hangzhou jest pośród największych chińskich miast, których mieszkańcy nie są zadowoleni.

Równie dobrze mógłby to być powód dla którego południowa dynastia Song (1132-1276), w gruncie rzeczy będąca raczej słabą pod względem spraw wojskowych i rządząca krótko, wybrała Hangzhou na swoją stolicę, która wtedy nazywała się Lin’an. „Kiedy skandowanie i tańce dookoła Jeziora Zachodniego wreszcie się zakończą?” narzekał pisarz tamtych czasów, który wolałby aby oficerowie bardziej martwili się sprawami państwa niż sztuką, poezją i filozofią.

“Jeżeli masz wielkie plany i planujesz przyprowadzić je ze sobą do Hangzhou, zatem mógłbyś mieć wolę tak silną, jak to tylko możliwe, ale po krótkim czasie zapomnisz o swoich sprawach i zamiast nich będziesz się przechadzał cały czas dokoła jeziora i pił herbatę tak jak my.”

Zostało to powiedziane przez Hangzhounese, po krótkim czasie firma jego brata zbankrutowała. Mówiąc powyższe zdanie potwierdził, że mimo że nazwa i wygląd miasta zmieniły się, nie można tego powiedzieć o jego atmosferze, stąd wybór miasta na miejsce „World Leisure Exhibition 2006” wydaje się być właściwym.
Poza Jeziorem Zachodnim, Hangzhou jest także znane z jedwabiu i zielonej herbaty – cel zakupów dla wielu turystów jest rynek jedwabiu, który jest regularnie zaopatrywany przez kilka wytwórni jedwabiu położonych niedaleko. W szczególności znana jest herbata Longjingcha uprawiana na wzgórzach na południowy zachód od Jeziora Zachodniego. Dzięki imperatorowi Quian Long, który chwalił ją jako najlepszą w Chinach na stałe zapisała się w historii. Miasto przyciągało jej wielbicieli od zawsze.

Pośród nich najbardziej znany na zachodzie jest Marco Polo, który w XIII wieku wychwalał miasto jako „najpiękniejsze i najwspanialsze miasto na świecie”.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.