Groty Longmen w prowincji Henan

Lśniąca perła chińskiej rzeźby buddyjskiej – Groty Longmen w prowincji Henan

Tradycyjna historiografia pojawienie się buddyzmu w Chinach datuje na drugą połowę I w n. e. Od tamtej pory przez wieki kultywowany i skutecznie rozpowszechniany, wraz ze swym bogatym panteonem buddów, bodhisatwów i archatów, inspirował chińskich rzeźbiarzy do chwytania za dłuto i tworzenia ku czci nowych bogów. Coraz liczniej występujące na terenie Chin klasztory i świątynie poświęcone buddom, obficie zdobione były figurkami, posągami oraz płaskorzeźbami z ich wizerunkami lub scenami z życia. Z czasem zaczęły powstawać znacznie większe dzieła, których wspaniałość i majestat znają i podziwiają dzisiaj pielgrzymi i turyści z całego świata.

Jednym z nich są oddalone o kilka kilometrów od historycznej stolicy, Luoyangu (洛阳), ciągnące się urokliwie wzdłuż rzeki Yi (伊河), Groty Longmen (龙门石窟). Według źródeł historycznych prace rzeźbiarskie w tamtejszych jaskiniach wapiennych rozpoczęły się w 493 r. n.e. Ponadto, obecność pochodzących z późniejszych okresów inskrypcji na ich ścianach dowodzi, że owe prace mogły trwać nieprzerwanie nawet przez następnych 200 lat, aż do czasów panowania dynastii Tang. Wówczas wyrzeźbionych zostało łącznie ponad 100 tysięcy różnych wielkości figur. W grotach po zachodniej stronie rzeki (西山石窟) znajdują się największe z nich. Mierzące nawet po kilkanaście metrów posągi to wizerunki samego Buddy i wiernie towarzyszących mu bodhisatwów, spośród których wyróżnia się między innymi Awalokiteśwara i Mańdziuśri. Warto zwrócić uwagę na różnorodność emocji, które rysują się na ich twarzach oraz fakt, iż każdy z nich ma inaczej ułożone dłonie w geście pozdrowienia. Dokoła, we wnękach skalnych, kryją się tysiące figurek przedstawiających muzyków, którzy przygrywają swoim bogom na instrumentach. Można im się dokładniej przyjrzeć wspinając się na skarpę po zabytkowych schodach. Z góry widać most prowadzący przez rzekę do kolejnego, imponującego rozmiarami kompleksu wapiennych rzeźb, czyli grot wschodnich (东山石窟). Na drugim brzegu ścieżki kierują się na północ. Wyczuwalny z daleka, intensywny zapach kadzideł, prowadzi pielgrzymów i turystów do wznoszącej się na skarpie świątyni Xiangshan (香山寺), gdzie znajduje się kilka obficie ozdobionych złotem i kwiatami ołtarzy. Ich dekoracji dopełniają przywiązane gęsto w wielu miejscach czerwone tabliczki z prośbami i podziękowaniami, które odwiedzający pragną zanieść bóstwom buddyjskim.

W pobliżu świątyni, z osadzonej nieco niżej półki skalnej, rozciąga się przepiękny widok na zachodnią część Longmen. Tak ogromny kompleks w całości poświęcony sztuce i kulturze buddyzmu to bez wątpienia niezwykłe miejsce, które przyjezdnym zapewnia zarówno duchowe, jak i artystyczne doznania. Otaczająca go z każdej strony natura tworzy zapierające dech w piersiach krajobrazy przyrodnicze. Szum drzew w tle koi zszargane nerwy, a przede wszystkim stwarza idealną atmosferę do medytacji. To wszystko czyni Longmen magicznym. Krok po kroku eksplorując to miejsce momentami ciężko jest uwierzyć w to, że istnieje naprawdę.

Przydatne informacje i ciekawostki:

  1. Groty Longmen w 2000 r. zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.
  2. Obiekt składa się łącznie z czterech miejsc (punktów), które udostępnione są dziś do zwiedzania. Ostatnim z nich (nieopisanym w powyższym artykule) jest park (白园), w centrum którego znajduje się mogiła zasłużonego poety z czasów dynastii Tang, Bai Juyi (白居易).
  3. Bilet wstępu kosztuje 100 元. Dołączana jest do niego broszura ze szczegółowym planem i krótką charakterystyką zabytku.

Media:

 

Autorka: Justyna Niciejewska

Komentowanie niemożliwe