Datong

W północnych Chinach niedaleko Wewnętrznej Mongolii i kilkaset kilometrów od Pekinu leży Datong, małe miasto w prowincji Shanxi zamieszkałe przez 3 miliony ludzi. Będąc raczej małym przykrytym warstwami sczerniałych z sadzy chmur miastem, które w czasie dynastii Wei było stolicą a do pewnego czasu miastem samorządowym, obecnie wydaje się być raczej mało atrakcyjnym. Stacja kolejowa jest używana jako punkt transferowy dla Kolei Transsyberyjskiej a główną drogą do Pekinu transportuje się towary. Czy Datong wydaje się nie być wartym odwiedzenia?

Ktokolwiek tak myśli, myli się ponieważ blisko miasta znajdują się dwie imponujące atrakcje turystyczne całego regionu: jaskinie Yinyang i świątynia Hanging. Jaskinie Yinyang rozciągają się na około 1 km na obszarze górskim otaczającym Datong. Imperatorzy z różnych dynastii pozwolili wyrzeźbić Buddę w kamieniu w każdym wyobrażalnym rozmiarze tak aby wydawał się wystawać z kamiennej ściany w formie reliefu wypukłego.

Największa z jaskiń ma kolekcje ponad 10 tysięcy figur Buddy mierzących w przybliżeniu 19 m, najmniejszy ma 2 cm. Są one świadkami różnych wieków i różnych stylów dynastii, które zostały uwiecznione w nich. Każda z jaskini wykutych w skale jest całkowicie pokryta ornamentami, kolorowymi freskami i rzeźbami. Są one świątyniami modlitw w chłodzie kamienia opowiadając historie o narodzinach Buddy i innych legendach. Przez wieki wiele z nich zostało zniszczonych. Jeszcze kilka lat temu tylko kilka metrów od tego miejsca światowego dziedzictwa kulturowe UNESCO po przyległej drodze ciężkie wozy transportowały tony węgla niszcząc w ten sposób po trosze skały i kolory. Inne posągi Buddy zostały zniszczone lub skradzione. Jednak ciągle wielka ilości tych robiących wrażenie rzeźb ciągle można podziwiać, wiele w oryginalnych kolorach.

Wisząca Świątynia położona jest około 75 kilometrów od Datong. Po pokonaniu serpentyn co zabiera około godziny jazdy samochodem ukazuje się zapierająca dech w piersiach panorama. Wzniesiona na pochyłości 90 % stromej powierzchni najwyższej góry, została świątynia wyglądająca podobnie do gniazda jaskółki. Świątynia całkowicie zbudowana z drewna, z wąskimi korytarzami i małymi ołtarzami, była bardzo dobrze znanym miejscem dla pielgrzymów, którzy przybywali do tego rejonu.

Świątynia jest jedyna w swoim rodzaju w tamtym rejonie jednocząca trzy religie taoizm, buddyzm i laoizm. W obszarach ukrytych w górach otaczających Datong jest z pewnością więcej do odkrycia niż tylko przemysł. Nawet jeżeli pierwsze wrażenie sugeruje co innego Datong jest z pewnością miejscem wartym zobaczenia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.