Wielki Mur Chiński 长城

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński posiada długą historię sięgającą VII wieku przez Chrystusem, kiedy to Chiny były podzielone na kilka niepodległych państw. Aby bronić się przed atakami z zewnątrz, każde z tych państw zdecydowało się wybudować wysoki mur, który wił by się przez cały kraj.

Kiedy pierwszy imperator Chin – Qin Shi Huang – rozpoczął rządzenie Chinami, zjednoczył różne kraje w 221 p.n.e. i wydał rozkaz renowacji i wydłużenia każdego z istniejących murów, aż zostały połączone w jedną całość. W tamtych czasach Mur miał długość 5000 kilometrów i rozciągał się od Lintao (zachodnia część Chin) do Liaodong (na wschodzie).

Jego główną misją była obrona Chińskiego Imperium przed barbarzyńcami. Wielki Mur był wiele razy ulepszany i wydłużany przez panujące po sobie dynastie. W ten sposób przystosowywano go do zmieniających się potrzeb.

Podczas panowania dynastii Han, Mur został wydłużony do 10 000 kilometrów. Dynastia Ming ponownie skróciła Mur do 6350 kilometrów i skupiła się na ulepszaniu systemu obronnego. Część Muru, którą można oglądać obecnie, rozciąga się od przełęczy Shanhai na wschodzie, do przełęczy Jiayu w zachodniej prowincji Gansu.

Mówi się, że miliony niewolników i więźniów zostało zmuszonych do budowania Muru, i że wielu zginęło z wyczerpania i głodu. Dlatego Mur znany był przez wieki jako „najdłuższy cmentarz na świecie”. Wielki Mur jest pod ochroną od 1962 roku. W 1987 roku został dodany do listy światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

5 komentarzy Wielki Mur Chiński 长城

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.