Pałac Letni w Pekinie

Chiński imperator Qianlong podarował Pałac Letni swojej matce Niuhuru (Cesarzowa Xiao Sheng Xian) w 1752 roku. Qianlong nakazał wybudowanie Pałacu na wzgórzu znanym jako Wanshou Sha – wzgórze długowieczności, zaraz obok akwenu wodnego w północno-zachodniej części Pekinu. Mimo że grunt wzgórza oferowało kilka pawilonów, świątynię i mały pałac z XII w. z dynastii Jin, było to ciągle niewystarczająca aby zaspokoić pragnienia Qianlong na pompatyczne i niezmiernie imponujące budynki.

Dlatego imperator nakazał powiększyć jezioro, kanały łączące Pałac z centrum miasta, osuszyć bagna a brzeg i zbocza góry ozdobić drzewami, pałacami, świątyniami, pawilonami i pagodami. W sumie w grę wchodziło obszar wielkości 290 km2. Słynni architekci jak Castiglione i Benoit dostali rozkaz stworzenia zadziwiającego nastroju dla matki imperatora. Niektóre z pałaców zostały stworzone w europejskim stylu rokoko.

Ogród jest przykładem Chińskiej Architektury Ogrodowej jako, że jest perfekcyjną symbiozą skały, wody i roślin wszystko urządzane według pewnego porządku aby pokazać naturalne prawa i harmonię. Niestety pierwotny Pałac Letni nie istnieje. Został spalony przez brytyjskich i francuskiej wojska pod koniec drugiej wojny o opium. Nie mogąc żyć w tym upokorzeniu Cixi (Cesarzowa Dowager Cixi lub też Xiao Qin Cian) nakazała odbudować Pałac lekceważąc brak środków finansowych i przerażające warunki życiowe mieszkańców Chin.

Aby zrealizować swoje wystawne pomysły o równie wspaniałym pałacu posunęła się do sfinansowania projektu z pieniędzy przeznaczonych na Chińską Flotę. Łódź Marmurowa ciągle przypomina o jej dokonaniach. Cixi, która w rzeczywistości rządziła Chinami jako matka imperatora często odwiedzała Pałac aby uciec od letniego skwaru.

Ponieważ należało utworzyć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych liczni dyplomaci musieli podążać za matką imperatora do jej ulubionego miejsca pobytu i stąd Pałac Letni ma swoja nazwę. Chińczycy w rzeczywistości nazywali Pałac Yihe yuan – Ogród Pokoju i Harmonii. Mimo że rozrzutność Cixi była krytykowana wiele razy, dzięki niej Pałac Letni może być ciągle podziwiany jako jedyny zachowany imperialny ogród.

3 komentarze Pałac Letni w Pekinie

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.