Historia Hutongów

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech pejzażu miejskiego Pekinu są Hutongi. Słowo Hutong pochodzi od Mongołów, którzy panowali w Chinach i ustanowili Pekin swoją stolicą. W tamtym okresie wyrażenie Hutong było rozumiane jako długa wąska alejka.

Kiedy budowa Hutongów postępowała przez kolejne dynastie Yuan, Ming i Qing nazwa stała się synonimem dla niezliczonej ilości kwater mieszkalnych mieszczących się na rozległym obszarze dookoła Zakazanego Miasta w Pekinie będącego stolicą wszystkich dynastii.

Chińczycy często nazywają Hutongi Siheyuan tzw. kwatery mieszkalne położone przy uliczce składające się z czterech domów otaczających małe podwórze i będące w posiadaniu tylko jednej rodziny. Połączone ze sobą alejkami, ustawione w większości ze wschodu na zachód Hutongi miały główny budynek z bramą otwierającą się na południe aby więcej światła dostawało się na podwórze.

Obecnie Hutongi są odzwierciedleniem urzekającej historii Pekinu. Konfiguracja Hutongów podczas panowania różnych dynastii postępowała według konkretnego wzoru stworzonego za czasów dynastii Zhou (1027-777 p.n.e.). Zakazane Miasta stanowiło centrum Pekinu. Im wyższa pozycja w społeczeństwie tym bliżej rozmieszczone były budynki mieszkających tam osób. Hutongi arystokracji były położone bezpośrednio obok pałacu imperium po jego zachodniej i wschodniej stronie. Natomiast Hutongi normalnych mieszkańców jak handlarze, robotnicy a także imigranci zostały zbudowane dużo dalej na północ i południe od Zakazanego Miasta.

Niestety wygląda Hutongów zmienił się całkowicie od upadku dynastii Qing na początku XX wieku. Tradycyjne ustawienie w prostej linii zostało być coraz bardziej zaniechiwane i nowe budowane losowo Hutongi rozpoczęły zmianę pejzażu Pekinu.

Lata mijały, Chiny były szargane przez różne wojny domowe i ataki innych narodów. Hutongi podupadły znacząco, warunki życia stały się prawie nie do zniesienia, ogromny przyrost ludności w całym kraju zmusił wiele rodzin do przeniesienia się do Hutongów. W tamtych czasach przeciętna powierzchnia, na której żyła rodzina została zmniejszona do 26m2. Ludzie musieli radzić sobie z przeciekającym dachem i publiczną toaletą oddalona 100m.

Niestety większość Hutongów zniknęła wraz z utworzeniem Chińskiej Republiki Ludowej i budową nowoczesnego miasta. Hutongi, które można zobaczyć obecnie w tradycyjnych dzielnicach Pekinu. Zostały zbudowane na początku XX wieku. Jak tylko Pekin skoncentrował się na rozwoju miasta i przygotowaniami do Olimpiady 2008 rozpoczęła się dyskusja o przyszłości Hutongów.

Administracja miasta Pekin stoi przed wielkim problemem. Chwilowe skupienie się na ochronie Hutongów jako zabytków kulturowych jest sprzeczne z chęcią władz stolicy aby zmodernizować miasto i podnieść standardy ludności. Na efekty takiej polityki 200 000 mieszkańców Hutongów będą musieli poczekać.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.