Hutongi w Pekinie 北京胡同

Historia Hutongów 胡同

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech pejzażu miejskiego Pekinu są Hutongi. Słowo Hutong pochodzi od Mongołów, którzy panowali w Chinach i ustanowili Pekin swoją stolicą. W tamtym okresie wyrażenie Hutong było rozumiane jako długa wąska alejka. Czytaj więcej o historii Hutongów.

Obecne Huntongi w Pekinie

Pierwszy obszar z hutongami jaki odwiedziłem zamykał się na obszarze ograniczonym stacjami metra Lama Temple i Andingmen i ulicą Jiaodaokou. Miałem obawy przed zapuszczeniem się w małe wąskie uliczki starego Pekinu nie będące naniesione na mapę. Czytaj więcej o dzisiejszych Hutongach w Pekinie.

Kolejna wizyta Hutongach

Kolejnym obszarem z hutongami, który odwiedziłem przylegał do ulicy Jiadaokou. Oczywiście wziąłem ze sobą mapę miasta aby w razie zgubienia się, iść przed siebie i po dojściu do głównej ulicy wiedzieć gdzie się znajduje. Czytaj więcej o wizytach w Hutongach.

Wewnątrz Hutongu

Przechadzając się wąskimi uliczkami zwanymi Hutong nabiera się nieodpartej ochoty zajrzenia do środka tych małych domków zwanych dziedzińcami (courtyard). Dziedzińce prezentowane w galerii znacznie odbiegają od standardu chińskiego. Czytaj więcej o wnętrzu Hutongu.

2 komentarze Hutongi w Pekinie 北京胡同

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.