Gazeta Nowiny

Logo Nowiny

Logo Nowiny


RYMANÓW W liceum odbyła się nietypowa lekcja

Licealiści uczyli się chińskiego

W dziennikach lekcyjnych LO w Rymanowie w rubryce „temat” wpisano „Podstawy języka chińskiego”.
To była pierwsza taka lekcja szkolna na Podkarpaciu. Zajęciom patronował Instytut Konfucjusza w Krakowie oraz Wyższa Szkoła informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Cały świat uczy się języka chińskiego w nadziei na wykorzystanie rozwoju gospodarczego Państwa Środka – podkreśla Paweł Podgórski, który poprowadził zajęcia. – Dyrekcja rymanowskiego LO okazała się otwarta na nowe wyzwania. Myślę, że ten pierwszy, symboliczny krok stanowi przetarcie pewnego szlaku.

Chiński dla początkujących.

Najpierw była część ogólna z udziałem uczniów gimnazjum i liceum oraz nauczycieli. Paweł Podgórski przybliżył nowoczesne metody nauczania języka chińskiego: transkrypcje fonetyczną, znaki oraz ich budowę, słownik, zasady kaligrafii. Potem – zajęcia praktyczne dla licealistów. Tematem lekcji były podstawowe formy powitania. Uczniowie poznawali wymowę chińskich dźwięków (w tym czterech tonów), zasady kaligrafii, podstawy rozumienia ze słuchu oraz czytania znaków. Uczyli się, jak akcentować słowa, próbowali rysować znaki. Dowiedzieli się, czym różni się pisownia fonetyczna od tradycyjnego alfabetu chińskiego. Jak twierdzą – zajęcia nie były łatwe, pisanie było czasochłonne, ale lekcja okazała się bardzo interesująca. Zwłaszcza że była też okazją do poznania ciekawostek dotyczących języka.

To dla mnie wyzwanie.

– Język chiński jest niewątpliwym wyznaniem, dla mnie również – mówi Paweł Podgórski. – Cieszę się, że dostałem szansę rozpoczęcia nauki kilka lat temu, gdy jako student wyjechałem na staż do Pekinu. Początki były trudne. Na szczęście, nie zniechęciłem się, nie straciłem zapału do poznawania coraz to nowych znaków, konstrukcji gramatycznych, słów. Chińskiego można nauczyć się i można go nauczać – podkreśla.
Podgórski liczy na to, że rozbudzi zainteresowanie tym językiem, a za przykładem LO w Rymanowie pójdą kolejne szkoły. – Mam nadzieje, że również inne instytucję w naszym regionie będą zainteresowane współpracą oraz promocją Chin, języka chińskiego, kultury chińskiej – mówi.

Założył portale.

Rozbudzona kilka lat temu fascynacja Chinami przerodziła się w przypadku Podgórskiego, mieszkańca podjarosławskiej Muniny, w konkretne działania. Założył strony internetowe (www.echiny.pl, www.echinski.pl www.echinskieznaki.pl), prowadzi je z pasjonatami takimi jak on.
– Wizyta prezydenta Komorowskiego jest doskonałym przykładem tego, jak ważnym partnerem stają się Chiny oraz naród chiński. Czasy, kiedy chińska jakość śmieszyła nas, minęły bezpowrotnie. A to dopiero początek – uważa.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.