Święto Środka Jesieni 中秋节

Święto Środka Jesieni przypada 15-tego dnia 8-go miesiąca księżycowego. Jest świętem ruchomym i w tym roku (2012) wypadło 30 września. Jako że 1 października w Chinach obchodzone jest Święto Niepodległości, więc ci Chińczycy których na to stać – a jest ich coraz więcej- zrobili sobie długi bo czasami sięgający 7-8 dni urlop.

Święto to ma długą historię. W starożytnych Chinach cesarze przestrzegali obrządku składania ofiar: słońcu na wiosnę i księżycowi- jesienią. Historyczne księgi z dynastii Zhou używały już słowa „Środek Jesieni”. W późniejszych czasach rytuały arystokracji przeniosły się i rozwinęły swój ceremoniał na zwykłych ludzi. W tym dniu właśnie 15 -tego dnia 8-go miesiąca, po zachodzie słońca wszyscy cieszyli pełnym, jasnym księżycem, czcili go i wyrażali swoje myśli i uczucia, tak aby jak najszybciej się ziściły . W czasie trwania dynastii Tang (618-907), został utrwalony zwyczaj obchodzenia Święta Środka Jesieni. Święto stało się jeszcze wspanialsze w czasach dynastii Song (960-1279). W czasach dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911), przekształciło się w główne Chińskie święto.

Legenda o pochodzeniu święta brzmi tak: W odległej przeszłości, świeciło na niebie dziesięć słońc. Wypalały one wszystkie uprawy i przywiodły ludzi do skrajnej nędzy. Bohater o imieniu Hou Yi zdecydował się to zmienić. Wszedł na Górę Kunlun i dobywając z siebie nadludzkich sił, wystrzelił z łuku osiem strzał i zestrzelił osiem słońc. Nakazał również ostatniemu słońcu aby wschodziło i zachodziło zgodnie z czasem. Z tego powodu, był szanowany i kochany przez ludzi . Ponadto mnóstwo ludzi uczciwych i z ideałami przychodziło do niego, aby nauczyć się sztuk walki .

Hou Yi miał piękną i dobrą żonę o imieniu Chang E. Pewnego dnia będąc z przyjaciółmi w drodze do Góry Kunlun, pobiegł do cesarzowej Nieba Wangmu który przechodziła opodal .Cesarzowa dała mu eliksir, który miał spowodować, że wzniósł by się do nieba i natychmiast stał by się istotą niebiańską. Hou Yi jednak nie chciał rozstać się z żoną. Więc dał eliksir Chang E. A Chang E położyła eliksir na toaletce. Wówczas zauważył to Peng Meng.

Pewnego dnia, kiedy Hou Yi poprowadził swoich uczniów na polowanie, Peng Meng, z mieczem w ręku, rzucił się do wewnętrznej komory i chciał zmusić Chang E, aby oddała mu eliksiru. Świadoma, że nie jest w stanie pokonać Peng Meng, Chang E powzięła szybką decyzję. Odwróciła się, wzięła eliksir i połknął go jednym haustem. Gdy tylko przełknęła eliksir jej ciało oderwało się od ziemi i poleciało w kierunku nieba. Peng Meng uciekł.

Kiedy Hou Yi wrócił do domu w ciemnościach, dowiedział od służek, co zaszło. Aby pokonać żal, Hou Yi spojrzał w nocne niebo i zawołał imię ukochanej żony. Wówczas zaskoczyło go top co zobaczył, Księżyc świecił szczególnie jasno na niebie a przy nim zakołysał się cień, który wyglądał dokładnie tak, jak jego żona. Hou Yi starał się gonić księżyc. Ale jak tak biegł, księżyc cofał się. Gdy On się wycofał, księżyc wrócił. Nie mógł dostać się na księżyc.

Myśląc o swojej żonie dzień i noc, Hou Yi palił kadzidła umieszczony w ogrodzie, ponieważ bardzo kochał Chang E. Zapełniał stały bakaliami i świeżymi owocami dla Chang E.
Hou Yi ustanowił ceremoniał oddawania czci Chang E, która została już na zawsze sentymentalnie w pałacu księżyca.

Gdy ludzie usłyszeli o tym, że Chang E zamieniła się w niebiańską istotę, zaczęli palić kadzidła w świetle księżyca i modlili się do Chang E aby dała im szczęście i spokój. Od tej pory rozprzestrzenił się wśród ludzi zwyczaj czczenia księżyca. Bo Święto Księżyca czyli Święto Środka Jesieni to w Chinach wielkie święto kobiet. To w ich rękach leży podtrzymywanie tradycji i pielęgnowanie więzi rodzinnych.

Ludzie w różnych miejscach kultywują swoje zwyczaje, aby pokazać swoją miłość i tęsknotę za lepszym życiem. W dniu Święta Środka Jesieni ludzie korzystają z pełni księżyca i jedzą ciastka księżycowe.
W czasie tego Święta rośliny i owoce już są dojrzałe, a pogoda najczęściej jest przyjemna. Wszyscy członkowie Rodziny i przyjaciele spotykają się na zewnątrz, stawiają jedzenie na stołach i jedzą, patrząc w niebo rozmawiają o życiu. To piękny moment.

Życzę wszystkim chińskim przyjaciołom, aby w te świąteczne dni radowali się ze swoimi bliskimi. Aby Ich marzenia się spełniały.

Autor: Wiesław Pilch

1 comment to Święto Środka Jesieni 中秋节

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.