Święto Smoczych Łodzi w Chinach 端午节

Święto Smoczych Łodzi

święto smoczych łodzi Zongzi

Zongzi

Święto Smoczych Łodzi to jedno z trzech najważniejszych świąt w Chinach (obok Nowego Roku i Święta Środka Jesieni). Obchodzi się je piątego dnia piątego miesiąca chińskiego kalendarza księżycowego. Zgodnie z tradycją jest to czas spotkań rodzinnych. Bliskich obdarowuje się wówczas tzw. zongzi, czyli własnoręcznie lepionymi trójkątnymi bryłkami (wykonane są z ryżu zawiniętego w liście bambusa i trzciny). Jest to także czas odstraszania duchów; Chińczycy wieszają amulety i wystrzelają petardy. Najważniejszym elementem festiwalu jest jednak wyścig smoczych łodzi. Jak wyglądają festiwalowe łodzie? Są długie, wąskie, drewniane i przyozdobione głowami oraz ogonami smoków.

Historia wyścigów

Istnieją dwie teorie na temat korzeni tego święta. Pierwsza odnosi się do susz i epidemii, które trapiły Chiny tysiące lat temu. Co roku przy brzegu Jangcy organizowano obrzędy przebudzenia boga-smoka, który miał przynieść deszcz. Podczas tych rytuałów, w których ludzie rywalizowali ze sobą w łodziach, zginęło wielu uczestników. Traktowano to jednak jako ofiarę konieczną.

Druga teoria to chęć upamiętnienia poety Qu Yuana, który w 278 r. p.n.e. miał podobno rzucić się do rzeki Miluo, by w ten sposób zademonstrować protest przeciwko niesprawiedliwości skorumpowanej władzy. Chciano go uratować spławiając swoje łodzie.

Wymiary łodzi

Obecny wygląd łodzi przyjęto w 1980 roku:

  • Długość (bez smoczej głowy i ogona) – 12,4 m
  • Szerokość – 1,14 m
  • Przestrzeń między ławkami – 67,5 cm
  • Ciężar minimalny – 250 kg
  • Wiosła mają długość od 105 do 130 cm

Kamizelka ratunkowa jest wymagana jako wyposażenie łodzi, szczególnie podczas zawodów.

Załoga

W jej skład wchodzą 22 osoby, w tym: 20 wioślarzy, 1 sternik (nadaje kierunek siedząc przy smoczej głowie z czerwoną chorągiewką) i 1 bębniarz (nadaje tempo wiosłowania).

Rywalizacje

Podczas oficjalnych zawodów trasa wynosi: 250 m, 500 m, 1000 m, a także 2000 m. Łódź zazwyczaj płynie z prędkością kilkunastu km/h, przy utrzymaniu tempa od 60 do 100 pociągnięć wioseł na minutę.

Od roku 1995 rozgrywane są Mistrzostwa Świata Osad Narodowych, a także Mistrzostwa Świata Osad Klubowych.

 

Bibliografia:

 

Marta Kramarczyk

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.