Opera Kungu (Kun Qu)

Opera Kungu

czyli

wyrafinowana forma

słowa, muzyki i tańca.

W 2001 roku UNICEF uznał Operę Kungu za arcydzieło ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości. Ta Piękna, Wielka i Wyrafinowana Sztuka z roku na rok cieszy się coraz mniejszą popularnością, zanika. Dlaczego? Wynika to zapewne z faktu, że odbiorcy sztuki szukają doznań estetycznych w masowej kulturze oraz ubożenia wiedzy na temat literatury, muzyki i sztuki wysokich lotów.

A co to jest w ogóle Opera Kungu…?

To matka opery chińskiej i starsza siostra opery pekińskiej. Jej początki związane są z pokazami dla królewskich rodzin i wysoko postawionych ludzi w Państwie Środka. Najkrócej można o niej powiedzieć, że jest to sztuka pięknych i perfekcyjnych gestów oraz spojrzeń w takt linii melodycznej. Kungu Society pisze, iż jest to przede wszystkim sztuka wykonywania, dodam sztuka, która przykuwa uwagę i zachwyca.

Z czego słynie Opera Kungu?

Opera Kungu (Kun Qu)

Opera Kungu (Kun Qu), Wikipedia

Oczywiście ze swojej muzyki, jej wewnętrznego magicznego i wysublimowanego życia, mimiki i gestów oraz z poetyczności partii literackiej.

Przedstawienia kungu możemy rozpatrywać w trzech aspektach: muzyki, recytacji (czyli słowo) i ruchu wykonawców (czyli tańca). Podziwiając operę kungu zaobserwujemy elementy dramatu, opery, baletu, poezji śpiewanej, pantomimy czy różnorodnych ballad. Tylko dzięki osiągnięciu harmonii tych kategorii możliwe jest przekazanie widzowi pełnego sensu przedstawienia i pożądanej oprawy estetycznej.

Forma opery kungu to niejako kontynuacja starożytnych poezji i mów publicznych. Stoi na bardzo wysokim poziomie literackim w związku, z czym wymaga od widza dużej wiedzy, aby w pełni mógł ją docenić i zrozumieć.

Tradycyjna melodia nazywana jest qu pai. Pomiędzy każdą linią muzyczną, słowem i gestem jest silna sieć zależności. Wszystko jest jednym wielkim organizmem. Nawet najdrobniejszy gest czy spojrzenie są zaplanowane i muszą być idealnie wykonane. Język ciała jest o wiele bardziej skomplikowany niż tradycyjny balet klasyczny. Tutaj dyscyplina z harmonią waży o przekazaniu emocji i sensu przedstawienia.

Kto oczekuje wielkich bordowych kurtyn, przepychu i błyskotek – ten zapewne rozczaruje się. Kostiumy są skromne, tak samo jak i scenografia. Pierwsze skrzypce mają grać słowa, muzyka i ruchy ciała.

Jakie postacie pojawiają się najczęściej i są najpopularniejsze w operze Kungu?

Kungu Society wymienia trzy typy takich postaci. Są to: dan – młoda kobieta, zheng – młody mężczyzna i qao – klaun. Wśród innych ważnych dla wielu przedstawień postaci pojawiają się takie role jak: lao zheng – stary człowiek, lao dan – stara kobieta i czu jing – namalowana twarzy.

Muzyka w kungu

Zasadniczo wyróżnia się dwa style kungu. Jeden to tzw. arias – wraz z orkiestrą śpiewane są wiersze, drugi to fragmenty prozy (tak dialogi, jak i monologi) śpiewane w stylizowany sposób. Warto zaznaczyć i zarazem wspomnieć o tzw. zasadzie quasi, o której w skrócie można powiedzieć, że w kungu każde słowo ma swoją linię melodyczną.

Orkiestra, ważny element przedstawień, składa się zazwyczaj z 6 – 10 osób i dzieli się na dwa zespoły. Pierwszy z nich nazywa się wen-chang – i są to instrumenty smyczkowe, drugi to wu-chang – i jest to sekcja perkusji.

Choć od XVII wieku, kiedy rodziła się opera kungu, do dnia dzisiejszego upłynęło wiele czasu – jej rola ciągle maleje, a popularność spada. Fakt ten nie jest zadziwiający, młode i nowoczesne społeczeństwo wychowane na muzyce pop i wszystkich odłamach kultury masowej nie wabią piórka wyrafinowanej ale i wymagającej opery kungu – i nie wynika to z faktu, że nie są to piórka kolorowe, ale z tego, że przekaz przedstawień wymaga zbyt wiele od przeciętnego wyjadacza chleba.

Autor: Alicja Szulborska

Bibliografia:
„Kungu Opera”: http://www.chinapage.com/xwang/kunqu.html
„What is Kungu Theatre?”: http://www.wtrgreenkunqu.org/Resources/Kunqu%20Description.htm
„The Kungu Society”: http://www.kunqusociety.org/
The Society of Kungu Arts: http://www.kunqu.org/
“Opera Kun Qu”: http://www.unesco.pl/kultura/dziedzictwo-kulturowe/dziedzictwo-niematerialne/lista-dziedzictwa-niematerialnego/azja-i-oceania/chiny/

1 comment to Opera Kungu (Kun Qu)

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.