Starania Pekinu o Olimpiadę w 2008

6-tego września 1999 roku “Komitet starający się o Olimpiadę Pekin 2008” (BOBICO), który miał zorganizować wniosek Pekinu został utworzony za zgodą rady miasta. Burmistrz Liu Qi był prezydentem BOBICO. W 1991 roku nie było wstępnej selekcji miast kandydujących.

Procedura aplikacyjna

IOC zadecydowało, że wnioskowanie o Igrzyska 2008 składać się będzie z dwóch faz. Pierwsza trwała od 1-szego lutego 2000 aż do końca sierpnia 2000. W tym czasie państwa aplikujące były tzw. „starający się aplikanci” i wymagano od nich wypełnienia kwestionariusza. Odpowiedzi były oceniane przez zewnętrznych ekspertów i członków zarządu IOC od 22-go czerwca aż do 10-tego lipca. Wtedy to miasta stały się Miastami Ubiegającymi się. 28-ge sierpnia Pekin został oficjalnie uznany za Miasto Ubiegające się przez zarząd wykonawczy IOC. Rywalami Pekinu do goszczenia Igrzysk były: Istambuł (Turcja), Osaka (Japonia). Paryż (Francja) i Toronto (Kanada).

Druga faza trwała od 1-go września 2000 aż do 15-tego lipca 2001. 1-go września została utworzona Komisja Oceniająca, której zadaniem było przeprowadzenia inspekcji miast kandydujących przed wydaniem raportu. Utworzenie Komisji Oceniającej było ważną konsekwencją skandalu łapówkarskiego związanego z Zimową Olimpiadą w Salt Lake City. Członkom IOC nie można było więcej podróżować do Miast Kandydujących.

Prezentacja i ocena Pekinu

13-tego września Miasta Kandydujące po raz pierwszy miały szansę przedstawienia swoich miast w 10 minutowym przemówieniu skierowanym do Komitetu wykonawczego IOC w Lozannie. 17-tego lutego Pekin wkroczył w procedury aplikacyjne. W okresie od lutego do kwietnia Komisja oceniająca odwiedziła wszystkie Kandydujące Miasta. Miastem wizytowanym jako pierwsze od 21 do 24 lutego był Pekin. 15-tego maja Komisja Oceniająca przedstawiła raport na temat Miast Kandydujących, który zaświadczał o wysokiej jakości kandydatury Pekinu:

„Wierzymy, że Olimpiada w Pekinie pozostawią wyjątkową spuściznę dla Chin i sportu a Komisja jest pewna, że Pekin mógłby zorganizować wspaniałe Igrzyska”

Efekty wyboru

Ostatnią szansą dla miast kandydujących aby przedstawić swoją kandydaturę był jedno godzinny wykład podczas zgromadzenie plenarnego IOC w Moskwie 13-tego Lipca 2001. w dzień podjęcia decyzji 119 z 122 delegatów było obecnych. Delegaci z miast kandydujących nie mogli glosować. Wynik głosowania został ogłoszony przez prezydenta IOC Juan’a Antonio Samaranch’a o 18 czasu moskiewskiego (23 czasu pekińskiego). Pekin wyraźnie prowadził po drugiej turze głosowania.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.