Starania Pekinu o Olimpiadę 2000

Chiny zorganizowały pierwsze międzynarodowe sportowe wydarzenie w 1990 kiedy to Chiny były gospodarzem 11-tych Igrzysk Azji w Pekinie. Zawody te były uznawane za próbę generalną przed możliwością goszczenia Olimpiady 2000. W kwietniu 1991 został utworzony Komitet ubiegający się o Olimpiadę 2000.

Pekin został kandydatem bez narodowego procesu preselekcji. Konkurentami Pekinu były miasta: Berlin, Brazylia, Buenos Aires, Manchester, Sydney, Milan i Toronto. Pekin również była najbardziej kontrowersyjnym miastem z powodu sytuacji praw człowieka i brutalnego stłumienia protestu studentów w 1989 roku. W szczególności miasta zachodnie nie zgodziły się na Pekin jako możliwe miejsce Olimpiady.

Wybór przypadł Sydney tylko dwoma głosami. Podobno Australijczyk John Coates przekupił członków IOC Charles Mukorea (Kenya) i Francis Njangweso (Uganda) w przeddzień wyborów oferując im 35 tyś dolarów każdemu jako pomoc na rozwój sportu. Pomimo tego chińscy atleci z powodzeniem uczestniczyli w Igrzyskach w Sydney zdobywając 3 miejsce w rankingu za USA i Rosją z 38 złotymi medalami, 16 srebrnymi i 15 brązowymi.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.