Plac budowy

Właśnie mamy do czynienia z okresem szczytowym na placach budowy w Pekinie. W tym momencie 30 tyś robotników pracuje dzień i noc zapewniając ukończenie na czas projektów olimpijskich. Komitet Organizacyjny jest po presja czasu z powodu problemów technicznych, źle oszacowanych kosztów i niedoboru stali.

Ambitny plan Chin ukończenia wszystkich budowli na długo przed rokiem 2008 stał się raczej relatywną kwestią. Wice-manager projektów jest przekonany, że jest do przodu z czasem ustalonym przez Komitet Organizacyjny i jest pełen nadziei ukończyć wszystkie prace przez końcem 2007 roku, będą w ten sposób w stanie przetestować konstrukcje bez presji czasowej. Nie oszczędza się na ukończeniu tych prestiżowych budynków.

Przesiedlenie 3000 rodzin, które ustąpiły pierwszeństwa olimpijskim Budynkom kosztowało Chiny 155 milionów euro.

Stadion Narodowy w Pekinie

Stadion Narodowy będący centralnym punktem Igrzysk olimpijskich 2008 stanie się wyjątkowo efektownym budynkiem pośród wszystkich budowli olimpijskich. Szwedzki biuro projektów Herzog & de Meuron, które ma za sobą projekt monachijskiej Allianz Arena, zamierza zbudować stadion, który jeszcze nie istnieje na świecie.

Ogólny okrągły plan budynku i w sumie 42000 ton rusztowań przypomina ogromne ptasie gniazdo i kosztuje więcej niż 300 milionów euro. Aby utrzymać dalsze wydatki na niskim poziomie planowany rozsuwany dach został anulowany. Podczas ceremonii otwarcia 91 tysięcy widzów będzie siedzieć pod gołym niebem. Sam stadion jest chroniony przed burzami piaskowymi, śniegiem i deszczem przez 40tyś m2 folii ETFE.

Pływania

Pływalnia jest drugim ważnym miejscem Igrzysk w Pekinie i nie jest zlokalizowana w tym samym miejscu co stadion narodowy. Zewnętrzna konstrukcja kosztująca 100 milionów euro została już ukończona. Mieszcząca się na 80 tys. m2 konstrukcja posiada pięć basenów. Ten ogromny sześcian będzie największym natatorium świata. Pewna firma dostała zlecenie pokrycia go połyskującą, nie brudzącą się i izolującą folią. Fasada składa się z nieregularnie poprzecinanych form, ukształtowane jak bąbelki i przypominające strukturę piany. Razem z Narodowym Stadionem, Pływalnia została związany z metaforycznym znaczeniem: w Chinach okrąg i kwadrat symbolizują antagonizm pomiędzy niebem a ziemią.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.