Nankin. W 75. rocznicę ludobójstwa.

Cz.1. Geneza i eskalacja japońskiej agresji. Słabość Chin. Proklamowanie Mandżukuo. Próba japońskiej inwazji na Szanghaj w 1932 r.

Jak wspomniałem w poprzednim tekście (o wojnie japońsko-rosyjskiej), po zwycięstwie w 1895 r. Japończycy odebrali Chinom Tajwan, wyrugowali chińskie wpływy w Korei, a także nałożyli na Pekin wysoką kontrybucję. W późniejszych dekadach Tokio skupiło się na umacnianiu potencjału wojskowo-przemysłowego, który wykorzystano przy wojnie z Rosją oraz na umacnianiu swej obecności w Korei i na Tajwanie. Czytaj więcej.

Cz.2. Eskalacja japońskiej agresji. Atak na Szanghaj. Masowe zbrodnie w Nankinie.

Podczas gdy Mandżuria stała się obiektem japońskiej eksploatacji, polityczny zamęt, jaki panował od dawna w Chinach, został ponownie wykorzystany przez Japończyków podczas tzw. incydentu na Moście Marco Polo 7 lipca 1937 r. Rzekome ostrzelanie japońskich wojsk na tym moście położonym nieopodal Pekinu dało pretekst do kolejnej japońskiej agresji. Czytaj więcej.

Cz.3. John Rabe i inni naoczni świadkowie masakry. Dorobek badawczy Iris Chang.

W Nankinie mieszkało sporo obcokrajowców, w tym zachodni misjonarze. Wielu z nich było naocznymi świadkami dramatu ludności chińskiej. To zwłaszcza dzięki nim istnieją świadectwa tych zbrodni, a japońscy negacjoniści nie zdołają się od nich wyłgać. Czytaj więcej.

Cz.4. Nankin po masakrze. Wyzwolenie i osądzenie zbrodniarzy. Nankin dziś. Dalsze losy Johna Rabe.

Jakie były losy Nankinu po tym ludobójstwie? Miasto stało się później stolicą marionetkowego państwa chińskiego, kierowanego przez wspomnianego kolaboranta Wang Jingweia. Prawowity rząd Czang Kaj-Szeka już wcześniej zasiadał w Wuhanie (Nankin pozostawał formalnie stolicą kraju). Czytaj więcej.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.