Muzyczne oblicze Jackiego Chana

Jackie Chan (ur. 7 kwietnia 1954 roku)  – hongkoński aktor, reżyser, scenarzysta, producent, kaskader, ambasador dobrej woli UNICEF i piosenkarz. Zagrał w ponad 100 filmach, zdobył niezliczoną ilość nagród, w Szanghaju otwarto muzeum poświęcone jego kinematografii. Jednak Jackie Chan to nie tylko gwiazda kina, ale również muzyki.

W wieku 7 lat trafił do Szkoły Opery Pekińskiej, gdzie przez 10 lat trenował sztuki walki, grę aktorską, akrobatykę i śpiew. Zajęcia niejednokrotnie trwały po 18 godzin, a za drobne przewinienia obowiązywały surowe kary cielesne. Bez wątpienia wyczerpujące treningi stały się dobrym fundamentem w aktorskiej i muzycznej karierze Chana.

Pierwsze albumy i wyróżnienia

W roku 1980 Jackie Chan nagrał swój pierwszy utwór pt. „Kung Fu Fighting Men”. Piosenka stała się motywem przewodnim filmu „Young Master” Warto zwrócić uwagę na fakt, iż utwór jest po angielsku, w tamtym okresie Jackie słabo władał tym językiem.

4 lata później przyszedł czas na debiutancki album, wydany przez wytwórnię Warner Pioneer Japan. Piosenki znajdujące się na krążku są po angielsku, japońsku i kantońsku. Wielkim przebojem okazał się utwór „Movie Star”, dzięki któremu chiński aktor stał się bardzo popularny w kraju Kwitnącej Wiśni.  Album został uhonorowany w Japonii nagrodą dla najlepszego zagranicznego artysty.

Rok później Chan nagrał piosenkę do swojej sztandarowej produkcji „Police Story”.  Utwór nosi tytuł
„Story Of a Hero” i w 1994 roku został włączony przez Royal Hongkong Police do reklamy rekrutacyjnej.
W tym roku ukazał się również w pełni japoński krążek „A Boys Life”.

Kolejne 4 lata to najbardziej płodny okres w muzycznej karierze Chana. W tym czasie wydał 4 studyjne albumy. Na szczególną uwagę zasługuje krążek „Shangrila”, na którym znalazła się ballada  „Be Lika A Storm”. Jackie nagrał tą piosenkę w ducie z Anitą Mui, wówczas wschodzącą gwiazdą chińskiej muzyki.

Rozkwit kariery

Rok 1992 to przełom w muzycznej karierze chińskiej gwiazdy. Ukazał się wtedy pierwszy album nagrany w języku mandaryńskim pt. „First Strike”, wydany przez wytwórnię Rock Records. Zauważalna jest również zmiana stylu muzycznego, gdyż niemal wszystkie utwory to spokojne ballady.  Szczególną sympatią Chińczyków cieszyła się piosenka „So Transparent Is My Heart” (feat. Sarah Chen)

W 1994 roku swoją premierę miał film „Legend Of Drunken Master”. Chan nagrał motyw przewodni
pt. „Drunken Boxing”, który ze względu na instrumental obfitujący w wschodnie brzmienia ma wyjątkowy charakter.

Końcówka drugiego tysiąclecia w karierze Jackiego Chana to album „Dragon’s Heart, a także piosenka
„I’II Make A Man Out Of You”. Utwór został nagrany na potrzeby chińskiej wersji disnejowskiej produkcji „Mulan”. Obecnie jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych piosenek chińskiego aktora.

Dziesiąty album w karierze Chana to „With All One’s Heart”, wydany przez wytwórnię Star East.
Największą uwagę przykuwa emocjonalna ballada „Truly, With All My Heart”.

W 2005 rok Jackie Chan wspólnie z Kim Hee Seon nagrał piosenkę „Endless Love” do filmu „The Myth”.
Ballada stała się wizytówką produkcji i została nominowana do nagrody w kategorii „Najlepsza piosenka filmowa” przez Hongkońską akademię filmową.

Muzyczne inicjatywy

W ostatnich latach Jackie Chan mocno zaangażował się w działalność charytatywną, a także zrobił wiele na rzecz promocji Chin; niejednokrotnie wyrażając to przez muzykę.

Wizytując więzienie Guizhou w 2006 roku Jackie wykonał dla więźniów piosenkę pt. „Running Toward The Sunshine”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest autorem słów, które ułożył  z myślą o skazanych. W skrócie brzmią one tak: „Podążaj w stronę słońca, bądź zdeterminowany i nie oglądaj się wstecz. Mimo bólu i cierpienia nie poddawaj się. Szczęście się do Ciebie uśmiechnie”.

Rok 2008 to olimpiada w Pekinie. Z tej okazji  Chan wydał specjalny album pt. „Official Album for the Beijing 2008 Olympic Games – Jackie Chan’s Version”. Jednym z utworów na krążku jest  „Love Through Life and Death”- ballada na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Syczuanie. Piosenka została wyróżniania nagrodą w kategorii Best Charity Song przez China Mobiles Wireless Music Awards. Chiński aktor śpiewał również na ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk. Za swoją działalność  na rzecz promocji igrzysk i chińskiej kultury otrzymał nagrodę specjalną przyznawaną przez Beijing Pop.

Rok później razem z Wang Shi nagrał patriotyczną piosenkę „Country”. Warto dodać, że utwór pobrano ponad 500 000 000 razy.

Rok 2010 to kolejne ważne wydarzenie mające miejsce w Chinach, a mianowicie Expo. Z tej okazji Jackie nagrywa utwór promujący imprezę pt. „City”.

Najnowszą dziełem chińskiej gwiazdy jest energiczna piosenka do filmu „Chinese Zodiac”, którą nagrał wspólnie z Emilem Chou.

Reasumując – Jackie Chan ma na swoim koncie 11 studyjnych albumów, 7 kompilacji i ogromną ilość piosenek wykorzystanych w swoich produkcjach filmowych. Jest bardzo ważną postacią nie tylko w przemyśle filmowym, ale także muzycznym. Na sam koniec przytoczę słowa Jackiego Chana, odnoszące się do jego muzycznych poczynań: „If I reborn again. I won’t be a film star. I will be a singer”.

Autor: Kamil Waliczek

Bibliografia:
http://jackiechan.com/biography
http://jackiechan.com/blog/207118–Trip-to-Guizhou—Dragon-s-Heart-Project-Day-Two
http://jackiechan.com/news/465368–Jackie-Wins-Music-Award-in-Beijing
http://www.squidoo.com/jackie-chan-sings-too
http://jcreport.webs.com/awardsandachievements.htm
http://www.looktothestars.org/news/1839-jackie-chan-wins-best-charity-song-award

Kamil Waliczek –  lat 18, zamieszkały w Chybiu, uczeń I LO im. Kopernika. Interesuje się kulturą dalekiego wschodu, podróżami, sportem, wegetarianizmem. Prowadzi blog http://moja-azja.blogspot.com/

5 komentarzy Muzyczne oblicze Jackiego Chana

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.