Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin

Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin.

Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin.


Autor: Jung Chang
Tytuł: Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin
Data wydania: 2007

Wydawnictwo: Albatros

Gatunek: biografia/autobiografia/ powieść

Jung Chang – jest to brytyjska pisarka pochodzenia chińskiego. Wychowywana w kulcie Mao była wierna Czerwonej Armii, lecz pod wpływem późniejszych przeżyć w wieku 26 lat wyemigrowała do Anglii. Jest pierwszą osobą z ChRL, która otrzymała angielski stopień doktora (Ph.D). Najlepiej znana ze swojej autobiografii Dzikie Łabędzie;  sprzedanej w ponad 10 mln egzemplarzach. Książka jest zakazana w Chinach. W 2007 roku wydała kontrowersyjną biografię Mao Zedonga, którą napisała wraz z mężem, angielskim historykiem.

Opis: autobiograficzna saga przedstawiająca trzy pokolenia kobiet z rodziny Chang: babki, matki i samej autorki. Książka opisuje przemiany w Chinach od schyłku cesarstwa, okres japońskiej okupacji, poprzez rządy Mao i Rewolucję Kulturalną, aż do masakry na placu Tian’anmen.  Świetne, ale czasem wręcz przerażające opisy codziennych sytuacji (Lepiej być psem w czasach pokoju, niż człowiekiem w czasie wojny), wydarzeń historycznych oraz ukazanie zmian politycznych pozwalają nam lepiej zrozumieć kulturę Chin i samych Chińczyków; ich historię i filozofię.

1 comment to Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin

  • Kasia (Kat)

    Świetna książka! Poruszająca większość najistotniejszych wątków mających miejsce w Chinach, jak również w umyśle ówcześnie żyjących ludzi – bohaterek powieści. Wydarzenia historyczno – polityczne, przeplatają się z istotnymi zmianami obyczajowo – kulturowymi, ukazując przejmujące losy społeczności i rodziny chińskiej w dobie największych, ale i najtrudniejszych zmian, opowiedzianych z perspektywy zwykłego człowieka, lecz niezwykłej narracji. Polecam zdecydowanie tą piekną, napawającą czasami strachem, innym razem zdumieniem, wzruszającą i dającą do myślenia lekturę.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.