Trzy Imperia

Symbol Trzech Imperiów

Symbol Trzech Imperiów

Czas Trzech Imperiów został uwieczniony w słynnej powieści San Guo Yanyi – “Trzy Imperia”, która opowiada o zamieszaniu, jakie wywiązało się po upadku ostatniej dynastii Han i walki o dominację w Chinach.

Upadek Dynastii Han i rozwój Trzech Imperiów

Imperium Han zostało osłabione przez powstania i korupcję. W 184 roku powstanie Żółtych Turbanów – religijnej sekty, osłabiło imperium i umocniło generałów Dong Zhou i Cao Cao, którzy pochodzili z bogatych rodzin właścicieli ziemskich. W szczególności Cao Cao widział merytoryczny wzrost prestiżu przez szybkie tłumienie buntów.

Kiedy młody, słaby imperator doszedł do władzy w 190 roku n.e. generałowie Dong Zhou i Cao Cao dostrzegli okazje do skorzystania z otoczki władzy. Po tym jak Dong Zhou został zamordowany przez eunuchów, Cao Cao stał się wpływowym człowiekiem w Chinach, ale stracił kontrolę nad rozpościerającymi się na południu i zachodzie Chin terenami rolniczymi. Wybrał słabego imperatora w 196 roku ale utrzymał rzeczywistą władzą.

Jednak nigdy nie zadeklarował się jako imperator.

Trzy Imperia Wei, Shu i Wu

Imperium Wei
W roku 213 Cao Cao został księciem Wei. Zmarł w 220 roku a jego syn Cao Pei (187-226) mianował się imperatorem, ustanawiając dynastię Wei – jedno z Trzech Imperiów, którego stolicą było Luoyang. Za przykład uprawomocnienia władzy posłużyli legendarni władcy Yao i Shun, z których żaden nie dziedziczył władzy bezpośrednio, ale zostali nazwani następcami, ponieważ byli kompetentni. Państwo Wei było najbardziej znaczącym z Trzech Imperiów, a następna główna dynastia (Jin) wywodzi się właśnie z niego. Dwoma pozostałymi imperiami było Shu (220 – 264 n.e.) na zachodzie i Wu (220 – 280 n.e.) na południowym wschodzie Chin.

Imperium Shu pod panowaniem Liu Bai.
Liu Bai (11 – 223 n.e.) był założycielem imperium Shu. Był również znany jako Han-Shu z powodu swoich związków z dynastią Han. Liu Bai odgrywa widoczną rolę w powieści „Trzy Imperia” jako spadkobierca dynastii Han, starający się odbudować starą dynastię. Doradca Liu Bai – Zhuge Lian – również stał się sławnym za sprawą swojego sprytu i wachlarza stosowanych forteli. Państwo Shu zostało podbite przez Wu w 263 roku.

Imperium Wu pod panowaniem Sun Quan
Imperium Wu zostało utworzone przez Sun Quan (182 – 252 n.e.). Stolicą było Nanjing. Sun Quan mianował siebie imperatorem swojej własnej dynastii. Wu trwało do roku 282 n.e., kiedy to zostało aneksowane przez nowo utworzoną dynastię Jin.

Dynastia Jin istniała krótko po podbiciu przez Wei Shu, kiedy to imperator został zmuszony do abdykacji przez intrygę Wei. Imperialna spójność nie została sformalizowana aż do 280 roku n.e., więc ten rok jest często uważany za początek dynastii Jin.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.