Dynastia Xia

Symbol dynastii Xia

Symbol dynastii Xia


Dynastia Xia nigdy nie została ostatecznie potwierdzona historycznie, mimo że wykopaliska ujawniły znaki rządzącej dynastii datowane na 21 wiek p.n.e. Na przykład naczynia z brązu zostały znalezione w Erlitou (północne Chiny) w 1975 roku. Inskrypcje wskazywały kulturę poprzedzającą dynastie Shang. Tradycje i historia odnoszące się do dynastii Xia zostały po raz pierwszy zapisane dopiero tysiąc lat po jej upadku. Panowanie Xia datuje się na lata 2100–1600 p.n.e.

Niewiele jest wiadomo o dynastii Xia. Przekazywania władzy zostało oparte na zasadzie “z ojca na syna”. Dowody na to można znaleźć w historiach opowiadających o legendarnych władcach w prymitywnych czasach. Sukcesja została podobno wprowadzona wraz z synem pierwszego Króla Yu. Przejął władzę, mimo że jego ojciec mianował innego następcę. Konfucjusz opisuje proces sprawowania władzy, w którym król wybiera wartego tronu następcę jako najlepszą formę rządzenia. W ten sposób władca nie będzie postrzegany jako uzurpator. Kultura ta posiadała kalendarz, rytuały składania ofiar, i wysoce rozwinięte rolnictwo. Pierwsze zapiski dotyczące dynastii Xia datowane są na tysiąc lat po jej domniemanym istnieniu.

Ostatni władca dynastii Xia jest opisywany jako brutalny monarcha. Stracił “mandat niebios”, który przekazywał następcy. Przez opisanie wcześniejszym władców jako szczególnie brutalnych i bezwzględnych nowa, wschodząca dynastia mogła legalnie obalić “syna nieba”, który służył jako pośrednik między ludźmi a niebem. To przedstawienie przewija się przez prawie całość chińskiej historiografii. Kobiety odgrywały niesławną rolę w czasie upadku tej dynastii.

Zanik dynastii Xia

Meixi została postawiona przed sądem króla Jie i włączona do jego haremu. Była to osoba pewna siebie i nie pasowała do innych kobiet dworu, które zachowywały się jak ich wychowanie nakazywało: dobrze wychowane i służalcze. Meixi wywodziła się z barbarzyńskiego plemienia, które naturalnie przyciągało uwagę króla. W ten sposób zaczęła oplatać go swoim urokiem.

Razem szukali coraz bardziej wyszukanych i okrutnych przyjemności, w tym “góra mięsa” i “morze wina” zbudowane przez ich niewolników. Ich służący musieli wejść do morza i pić aż ginęli, podczas gdy król i Meixi obserwowali spektakl.

Zaniedbywanie spraw państwo doprowadziła do obalenia Jie przez króla Tang. Żołnierze dynastii Xia odmówili bronienia jego króla Jie, on i Maixi zostali porzuceni w łodzi i pochłonięci przez niebo. Król Tang został pierwszym królem dynastii Shang.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.