Festiwal Wiosny

Festiwal Wiosny w Chinach

Festiwal Wiosny w Chinach


Oficjalnie w czasie Wiosennego Festiwalu mają miejsce trzy święta a Chińczycy przedłużają sobie czas wolny do tygodnia. Chiński Nowy Rok jest wielkim świętem w Chinach. Przygotowania zaczynają się długo przed tym świętem i mają na celu przygotowanie się do podróży i ozdobienie domu – czerwony jest dominującym kolorem w tym czasie. Zostają zawieszone przynoszące szczęście amulety. Wyglądają jak transparenty wykonane z papieru ozdobione znakami i przysłowiami przynoszącymi szczęście. Są zawieszane na drzwiach i odwrócone w stronę drzwi ponieważ chińskie „dao” (odwracać) wymaga prawie tej samej wymowy jak „dao” (przyjeżdżać).

Rodzina głownie spotyka się u rodziców lub dziadków. W najlepszym przypadku cała rodzina składająca się z kilku pokoleń spotyka się pod jednym dachem. Przypuszczalnie typowa chińska rodzina zgromadzi się przed odbiornikiem TV aby oglądać chiński program „chunjie wanhui”, który jest nadawany od 20 lat w chińskiej telewizji od 20 do 1 rano. Oglądając program zazwyczaj przygotowują razem Jiaozi na następny dzień. O północy zaczynają się fajerwerki. Jednak sztuczne ognie zostały zakazane w niektórych dużych miastach np. w Pekinie w czwartej dzielnicy.

Sztuczne ognie i czerwony kolor służą odpędzeniu potwora „nian” (po chińsku „Rok”) z powodu, którego według legendy Chińczycy kiedyś bardzo się go bali i ukrywali się w swoich mieszkaniach wieczorami aż odkryli, że potwór przychodzi tylko jednego dnia w roku i boi się hałasu i czerwonego koloru.

Rankiem pierwszego dnia nowego roku Jiaozi, przygotowane wieczorem dnia poprzedniego zostają tradycyjnie ugotowane. Po tym, rodzina zbierze się aby wspólnie zjeść obiad. Obecnie jednak wiele rodzin preferuje zjedzenie posiłku w restauracji zamiast spędzanie pierwszego dnia Nowego Roku w domu.

Odwiedziny krewnych nastąpią w ciągu kilku następnych dni. Podczas tych 15 dni, kiedy Chiński Festiwal Wiosny jest obchodzony, ma miejsce „miaohui”. Są to przedstawienia, które mają miejsce w klasztorach, używane są to tego kostiumy lwów i tygrysów dobrze znane w zachodnim świecie.

Chiński Festiwal Wiosny tradycyjnie kończy się Świętem Lampionów mającym miejsce piętnastego dnia Nowego Roku. Rodziny wychodzą na spacer z wykonanymi własnoręcznie (lub kupionymi) lampionami i jedzą słynny yuebing (ciasto księżycowe) ponieważ tego dnia jest pełnia.

1 comment to Festiwal Wiosny

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.