Rok Koguta鸡

Chiński zodiak rok koguta

Chiński zodiak rok koguta

1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017, 2029

Osoby urodzone w Roku Koguta są zamyślonymi i bardzo zdolnymi ludźmi. Moją tendencje do podejmowania się wielu zadań w tym samym czasie i stąd są często zestresowani i zawiedzeni kiedy poniosą klęskę. Większość czasu są ekscentrykami i mają problemy z byciem w dobrych stosunkach z innymi, ponieważ są agresywne. Często okazują się być indywidualistami i mimo, że są uważani za zuchwałych, są raczej bojaźliwi. Pasują do osób urodzonych w roku Wołu, Węża i Smoka.

Symbol koguta w chińskiej kulturze

Kogut to dziesiąte zwierzę chińskiego zodiaku. W Chinach nie jada się kogutów, nie wolno ich też zabijać w Nowy Rok. Jest to zwierzę odpędzające zło. Wizerunek czerwonego koguta chroni dom przed pożarem. Przypomnijmy sobie „czerwonego kura” w niemieckiej kulturze ludowej. Biały kogut na trumnie przepędza demony.

Liczne informacje o walkach kogutów w Chinach znaleźć można już w tekstach z pierwszego tysiąclecia p.n.e. Jeszcze dziś, mimo że walki te są zabronione, stanowią w Chinach Południowych dużą atrakcję dla ludu. Na Słońcu znajduje się kogut, choć inny przekaz mówi, że jest to kruk o trzech nogach.

Kogut uważany jest nie tylko za odważne, ale też dobrotliwe zwierzę, ponieważ przywołuje kury do pokarmu. Można na nim polegać, gdyż dokładnie wskazuje godziny.

Jest symbolem męskim. Na jednym z drzew rosnących w Dżambudwipa (jeden z kontynentów w hinduskich legendach) siedzi “koguci król”. Kiedy on zapieje, pieją wszystkie koguty na ziemi.

Symboliczne znaczenie piejącego (ming) koguta (gongji) to “zasługi i sława” (gongming). “Koguci grzebień” (guan) brzmi tak samo, jak urzędnik (guan) i wyraża życzenie, by obdarowany kogutem o okazałym grzebieniu został urzędnikiem. Kogut z pięcioma kurczętami obok siebie to symbol życzenia, by obdarowany pouczał jako ojciec swoich pięciu synów.

Źródło: Symbole chińskie – Wolfram Eberhard, wyd. Universitas

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.