Yin Yang

Według tradycyjnej chińskiej medycyny zdrowie i długie życie może być osiągnięte tylko wraz z istnieniem równowagi pomiędzy człowiekiem a kosmosem, pomiędzy człowiekiem a naturą i pomiędzy człowiekiem a jego własnymi organami.

Zasady Yin i Yang wywodzą się z Taoizmu, a kluczową zasada tej równowagi znajduję się w naturze czyli w kosmosie i oczywiście człowieku. Te dwa elementy uzupełniające się, nie mogące się rozdzielić i będące w balansie stale zmieniającym swoje położenie, są niezbędnymi warunkami istnienia. Najbardziej znany daoistyczny filozof Chin, Laozi, odnoście jedności i nierozdzielności Yin i Yang powiedział:

„Kiedy każdy postrzega piękność jako bycie pięknym, jest to już brzydota. Kiedy każdy myśli o dobru jako o byciu dobrym, jest to już zło. Bycie i nie bycie stworzyły się wzajemnie. Ciężkości i lekkości realizują się wzajemnie. Przed i po poprzedzają się nawzajem”.

Yin i Yang reprezentują przewidywalny i rytmiczny cykl. Ten cykl jest przerywany jak tylko jeden z elementów zaczyna dominować nad innym, redukując przez to moc elementu partnerskiego.
Ma to negatywny efekt na człowieka, głownie jego stanu fizycznego i psychicznego. Dlatego też celem powinno być dążenie do zachowania harmonicznego balansu pomiędzy elementami.
W naturze żeński element Yin jest odzwierciedlony np. w księżycu, ciemności, ciszy i ziemi. Męski Yang jest wyróżniony przez słońce, światło, ruch i niebo. Kiedy Yin i Yang spotykają się w naturze, tworzą życie. Jeżeli rozdzielają się, życie zostanie zniszczone. Człowiek osiąga i zachowuje zdrowie przez prowadzenie życia będącego w balansie.

Zasada Yin i Yang dotyka człowieka w jego organach, odżywianiu, działalności i jego związku ze środowiskiem. W związku z tym ciało, umysł i anatomia człowieka są powiązane odpowiednimi cechami Yin i Yang. Na przykład Yin jest żołądkiem, samotnością i wnętrzem ciała, podczas gdy Yang to plecy, kontakt towarzyski i zewnętrza strona ciała.

Ta samą zasadę stosuję się do odżywiania. Istnieje pokarm zawierający zarówno Yin i Yang. Jeżeli zje się za dużo pożywienia należącego to tylko jednej kategorii, wtedy będzie to miało skutki w postaci braku równowagi pomiędzy pojedynczymi organami, które po kolei będą miały negatywny wpływ na zdrowie.
Ostatecznym celem jest zachowanie balansu pomiędzy Yin i Yang, aby zapobiegać blokadom na ścieżkach energetycznych i przez to zapewnić energetyczny przepływ tzw. energii qi, ponieważ qi uzdrawia organy i oczyszcza całe ciało. Jin – dobry duch, jak również qi – energia życia i shen – energia umysłu, wywodzą się od Yin i Yang i razem tworzą świat.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.