Medycyna współczesna

Mimo, że fundamenty chińskiej medycyny zostały położone dużo ponad 2000 lat temu zachodnia nauka zaczyna weryfikować czy niektóre z tych wiekowych lekarstw naprawdę działają. Naukowcy z pomocą zachodnich metod starają się określić bezpieczeństwo, skuteczność i biologiczne mechanizmy tradycyjnego chińskiego sposobu leczenia. Jak wykazują badania chińska medycyna wydaje się być silniejsza w obszarach gdzie zachodnia jest słaba. Nawet w Chinach nikt nie mówi „Zabierz mnie do zielarza po wypadku samochodowym”. Natomiast Chińczycy stale szukają tradycyjnych metod leczenia nawracających migren, zapaleń stawów, objawów przekwitania, przewlekłych problemów trawiennych czy nawet nieoperacyjnego raka. Dowody są na tyle przekonujące, że zachodni badacze zaczęli bliżej przyglądać się Chinom szukają nowych terapii.

Niezwykłym jest to, że te dwa równe systemy znalazły wspólny język. Tradycyjna chińska medycyna nie opiera się na biochemii, ale na koncepcie balansu i harmonii między ying i yang, na pięciu elementach (drewno, ogień, ziemia, metal i woda), na sześciu patogenicznych czynnikach (zimno, wiatr, suchość, gorąco, wilgoć i ogień) i na siedmiu stanach umysłu (radość, złość, niepokój, obsesja, smutek, przerażenie i strach). Według chińskiej teorii medycyny nadmiar lub niedostatek któregoś z wyżej wymienionych może spowodować chorobę.

Na zachodzie ze wszystkich chińskich sposobów leczenia najbardziej skupiono się na badaniu akupunktury. Jak na razie najbardziej przekonującym dowodem jest łagodzenie bólu i mdłości. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Pekinie wskazują, że akupunktura może zmniejszyć u uzależnionych od heroiny uczucie głodu narkotycznego.

Chińskie leki mają tendencje do mniejszej ilości skutków ubocznych niż zachodnie farmaceutyki. Mimo to nie są wolne od ryzyka. Toksyczne zanieczyszczenia lub niepoprawnie zmieszane zioła były czasami powodem niewydolności nerek lub nawet śmierci.

Zachodnia medycyna również ma wpływ na chińską. Chińscy badacze zaczęli łączyć zachodnie naukowe metody i tradycyjne leki w poszukiwaniu środka przeciw AIDS. Mają już na tym polu pewne sukcesy. W tradycyjnej chińskiej medycynie po prostu gotuje się zioła razem i nazywa się to lekarstwem. Używając zachodnich metod można wydobyć z roślin korzystne składniki i badać je.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.