60 rocznica ChRL

1 października 2009 roku Pekin stał się centrum obchodów 60 rocznicy utworzenia Chińskiej Republiki Ludowej. Na Placu Tiananmen miała miejsce wojskowa parada, w której wzięło udział 10 000 żołnierzy oraz pokaz zaawansowanego technologicznie uzbrojenia. Wieczór zakończył się pokazem sztucznych ogni. Po wojskowej paradzie ponad 100 000 ludzi wzięło udział w pochodzie. Święto podkreśliło fakt, że w ciągu sześciu dekad Chiny ewoluowały z spustoszonego przez wojnę, gospodarczo zdewastowanego państwa w trzecią największą gospodarkę świata.

Przygotowania do święta obejmowały rozstawienie na ulicach Pekinu 40 milionów kwiatów doniczkowych, około 5 milionów zostało ułożonych na wzdłuż Alei Wiecznego Spokoju. Kwiaty na Placu Tiananmen były pod 24 godzinna obserwacją. 800 000 wolontariuszy pilnowało porządku, a dalsze 30 000 zapewniało usługi translacyjne w metrze i na stacjach autobusowych. Na potrzeby obchodów wyprodukowano 2 miliony flag. Na Tiananmen postawiono 56 filarów symbolizujących 56 grup etnicznych zamieszkujących Chiny, które wypełniono sztucznymi ogniami. W obrębie Zakazanego Miasta oraz Placu Tiananmen władze miasta przeprowadziły cztery nocne dezynsekcje mające na celu wytępienie komarów, szczurów, much i karaluchów.

26 sierpnia został odcięty dostęp do głównego placu Pekinu. Wszystko po to, aby umożliwić dziesiątkom tysięcy przebranych artystów przeprowadzenie pierwszej próby. Następna miała miejsce 16 września. Z powodu zamętu spowodowanego zamknięciem głównych ulic w mieście oraz części metra ostatnia próba, zaplanowana na 26 września, została odwołana.

Policja w Pekinie i sąsiadujących prowincja została postawiona w stan podwyższonej gotowości. Od 15 września uzbrojona policja rozpoczęła nocne patrole trwające aż do końca obchodów. Mosty tunele i inne strategiczne punkty były pod ciągłą obserwacja. Nakazem władz Pekinu wszystkie auta wjeżdżające do miasta były przeszukiwane. Od 28 września do 2 października hotele znajdujące się przy Chang’an Avenue zostały zamknięte, częściowo zamknięte lub nie udostępniono pokoi z widokiem na aleje.

60 rocznica utworzenia ChRL

60 rocznica utworzenia ChRL - kliknij aby obejrzeć panoramę

Źródło: Chinadaily.com

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.