Przedstawicielstwo

Pierwszą możliwością założenia działalności gospodarcze w Chinach jest przedstawicielstwo (Representative Office). Przedstawicielstwo (RO) nie jest oddzielną prawną jednostką ale uważana jest za część firmy macierzystej. Jest ono najbardziej podstawową jednostka inwestowania obcego kapitału i może być bardzo przydatne, a w niektórych przypadkach nawet niezbędne dla większość administracyjny decyzji dotyczących zakładania działalności gospodarczej. Przykłady zawierają: wynajęcie powierzchni biurowej, zatrudnienie chińskiego personelu, otwarcie firmowych kont bankowych.

Korzyścią założenia RO są jego niskie koszty ( nie ma obowiązku wnoszenia żadnego kapitału), prostota procedury i krótki czas oczekiwania niezbędne papiery.

RO będzie pełnić funkcję łącznika między spółką macierzysta a lokalnymi firmami. Często zajmuje się analizą rynku, dba o promocje produktu, nawiązuje kontakty z potencjalnymi klientami lub partnerami, ustala plan podróży dla reprezentantów firmy macierzystej odwiedzających Chiny i prowadzi nie nastawioną na zysk działalność gospodarczą.

RO nie będzie jednak w stanie zaangażować się w bezpośrednią działalności gospodarcza. Chyba że istnieje umowa miedzy Chinami a państwem w którym firma jest zarejestrowana, która wyraźnie stwierdza, że RO założone przez firmy obydwu krajów mają upoważnienie do zajmowania się bezpośrednia działalności.
W takim przypadku prowizje z dwustronnej umowy wezmą górę nad prawem międzynarodowym jak na przykład: zawieranie kontraktów, otrzymywanie opłat za usługi, kupowanie nieruchomości, wydawanie faktur (ten problem może być rozwiązany po przez pozwolenie firmie macierzystej na płacenie w obcej walucie chińskiemu kontrahentowi), itd. Pogwałcenie powyższych zasad mogłoby doprowadzić do zastosowania kar pieniężnych a w najgorszym przypadku do zamknięcia biura.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.