Zagraniczne Przedsiębiorstwo Wspólnego Kapitału

Ten typ zagranicznej inwestycji jest ciągle bardzo popularny w Chinach, pomimo, że Firm Zagranicznych z Własnym Udziałem (Wholly-Foreign Owned Enterprises) szybko przybywa. Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (oznacza to, że inwestor lub partner nie jest osobiście odpowiedzialny za długi które firma może zaciągnąć w przyszłości) i posiada status osoby prawnej. W tym miejscu różni się od RO ponieważ w odróżnieniu od tej ostatniej Sino-Foreign Equity Joint Venture (EJV) może kupować ziemie, sama zatrudniać chiński personel, wznosić budynki itd. EJV jest wspólnym przedsięwzięcie pomiędzy chińską a zagraniczną firmą na terytorium Chiń. Obydwie firmy inwestują we wspólne przedsięwzięcie w szczególności firma zagraniczna, która inwestuje więcej niż 25 % całego przedsięwzięcia.

Nie ma minimalnego limitu wymagań inwestycyjnych dla chińskiej firmy. Na Inwestycje mogą składać się: gotówka, prawa do własności intelektualnej, technologia, budynki, materiały a także wyposażenie. Wszystko to jest powszechnie znane jako kapitał docelowy. Najniższe wymagania co do kapitału docelowego to 1.000.000 RMB około 100.000 US$. W rękach zarządu składającego się z przynajmniej 3 członków (istnieje możliwość większej ilości członków jeżeli strony zgodzą się na to) leży kierowanie EJV. Każda ze stron mianuje prezesa lub wiceprezesa. Typowym czasem przez który spółka może działać jest od 30 do 50 lat. Jakkolwiek w niektórych sytuacjach możliwe jest uzyskanie zgody na nieograniczony czas na prowadzenie działalności.

Zakładanie Chińsko-Zagranicznego Wspólnego Przedsięwzięcia (Sino-Foreign Equity Joint Venture).

Zanim zaczniemy ubiegać się o założenie EJV musimy nabyć następujące dokumenty:

  • Wymagane pozwolenia na pracę i na założenie przedstawicielstwa
  • Zgoda i odpowiadające jej certyfikaty od rożnych władz: Biuro Planowania, Departament Bezpieczeństwa Publicznego, Biuro Handlu Zagranicznego itd.
  • Zgoda od Biura zajmującego się rejestracją nowych spółek (the Industrial and Commercial Registration Office) na używanie konkretnej nazwy
  • Raport weryfikujący wspólny kapitał opublikowany przez chińskiego księgowego.

Kiedy wszystkie dokumenty potrzebne do ubiegania się o zgodę zostały uzyskane, procedura może się rozpocząć:

  • Na początku propozycja założenia EJV musi zostać przedstawiona odpowiednim władzą. Kiedy propozycja została zatwierdzona badania nad wykonalnością projektu mogą się rozpocząć.
  • Jak tylko badania zostaną zakończone raport powinien zostać przedłożony. Kiedy raport zostanie zatwierdzony, strony zainteresowane mogą rozpocząć negocjacje dotyczące podpisania odpowiednich dokumentów takich jak kontakt lub artykuły dotyczące wspólne działalności.
  • Jak tylko negocjacje zostaną pozytywnie zakończone, kontrakt i papiery związane załażeniem firmy muszą zostać przedłożone konkretnym oddziałom MOFTEC. Kiedy zostaną one zatwierdzone władze wydadzą certyfikat w którym będzie wyrażona zgoda na utworzenie spółki z obcym kapitałem (Approval Certificate for Enterprises with Foreign Investment).
  • Wraz z wydanym certyfikatem inwestorzy będą musieli udać się do SAIC aby ukończyć procedurę rejestracji firmy.

Aby ułatwić procedura zakładanie działalności gospodarczej w Chinach dla obcokrajowców, władze samorządowe miast i prowincji ustanowiły tzw. Centra pomocy dla zagranicznych inwestorów (foreign investment service centers), które oferują inwestorom pełną pomoc począwszy od pierwszej konsultacji na temat „jak założyć działalności gospodarczą w Chinach” do pomocy w zdobywaniu kolejnych zezwoleń.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.