Zagraniczne Przedsiębiorstwa Wzajemnej Współpracy

Sino-Foreign Cooperative Joint Venture (CJV) jest wspólnym przedsięwzięciem miedzy chińską a zagraniczną firmą na terytorium Chin. Chińska firma zapewnia siłę roboczą, prawo do używania ziemi oraz budynków przemysłowych. Natomiast firma zagraniczna wnosi potrzebną technologię i kluczowe wyposażenie jak również kapitał. Wspólne przedsięwzięcie jest oparte na kontrakcie o wzajemnej współpracy gdzie najważniejszymi są: warunki współpracy, podział zysków, podział odpowiedzialności za ryzyko i straty, prawo do własności w razie zakończenia lub wygaśnięcia kontraktu o CJV.

Różnice pomiędzy Sino-Foreign Equity Joint Venture and a Sino-Foreign Cooperative Joint Venture

Są trzy główne różnice między EJV a CJV:

  • Podczas gdy EJV zawsze posiada status osoby prawnej i w ten sposób spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, CJV może posiadać status osoby prawnej jak i nie mającej statutu prawnego. Ostatnia opcja jest bardzo popularna ponieważ znaczyła by ona, że partnerzy wspólnego przedsięwzięcia byli by osobiście odpowiedzialni za straty i zyski które firma może zaksięgować w przyszłości.
  • W EJV podział zysków powinien być równomierny procentu wniesionego kapitału przez strony. Natomiast podział zysków w CJV może następować według życzeń stron. Z tego wynika, że CJV jest bardziej elastyczne niż EJV.
  • W CJV jedna ze stron poza wniesieniem kapitału docelowego zapewnie tak zwane wspólne warunki (stąd nazwa Wspólne Przedsięwzięcie) np. prawa dostępu do rynku

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.