Prelegenci konferencji

Prelegenci
Katarzyna Pabianek – kończy filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Chińskiego uczy się od 2005 roku, od początku studiów. Za świetne wyniki w nauce otrzymała stypendium chińskiego Ministerstwa Edukacji i wyjechała na roczne studium do Szanghaju. Po powrocie do kraju zaangażowała się we wspieranie licznych instytucji oraz opiekę nad delegacjami z Chin. Jednocześnie dołączyła do Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chinskiej, a także założyła własną działalność – profesjonalny research i tłumaczenia dla stron polskiej i chińskiej. W 2011 roku reprezentowała Polskę podczas ceremonii otwarcia EU-China Year of Youth w Brukseli, wtedy też rozpoczęła pracę w Huawei Polska.
Dr hab. Krzysztof GAWLIKOWSKI – profesor w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie kieruje Centrum Cywilizacji Azji Wschodniej; założyciel Centrum Badań Azji Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Absolwent psychologii UW (1966), studiował także sinologię (studia w Pekinie, 1964-1966); doktorat z nauk politycznych na UW (1972); habilitacja z historii w Instytucie Historii PAN (1977). W latach 1981-1995 przebywał na Zachodzie, wykładał głównie we Włoszech (w najstarszym włoskim centrum sinologicznym, Istituto Universitario Orientale w Neapolu), a także w Paryżu, na studiach doktoranckich na Sorbonie (w L’École Pratique des Hautes Études). Wykładał też na wielu uczelniach w Azji. Przez wiele lat współpracował również z „Kulturą” paryską.Zajmuje się szczególnie klasyczną myślą społeczno-polityczną Chin, zwłaszcza strategiczną,współczesnymi przemianami społeczno-politycznymi oraz kulturowymi w tym kraju,porównaniami cywilizacji konfucjańskiej z zachodnią, itp.Współpracował przy wydawaniu monumentalnego dzieła Josepha Needhama,Science and Civilisation in China (Cambridge University Press, t. V, cz. 6, 1994). Jego studia o chińskiej myśli strategicznej i antycznych tradycjach militarnych były wydawanei cytowane w Chinach. Założył i przez wiele lat redagował pismo „Azja – Pacyfik:Społeczeństwo – Polityka – Gospodarka” (ukazuje się od 1998 r.). Pod jego redakcją w Polsce ukazały się, m.in. zbiory studiów: Azja Wschodnia na przełomie XX i XXI w., t. 1,Przemiany polityczne i społeczne; t. 2, Stosunki międzynarodowe i gospodarcze, Warszawa 2004. We wrześniu 2012 r. ukażą się dwa zbiory studiów pod jego redakcją: Wielkie przemiany w Chinach: próba bilansu reform Deng Xiaopinga (Academica) i Chiny w XXI w.:perspektywy rozwoju (ISP PAN).
Pan Andrzej Karaś, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr. 2 im. Charles de Gaullea w Poznaniu. W swej prelekcji opowie o przygodzie szkoły z nauką języka chińskiego, współpracy z Instytutem Konfucjusza w Poznaniu, organizacją obozów językowych dla młodzieży szkolnej w Chinach i pierwszych w Polsce świadectwach szkolnych z językiem chińskim jako nauczanym przedmiotem.
Maciej Teliszewski. W swojej prelekcji podzieli się swoimi doświadczeniami z wykorzystaniem języka chińskiego w biznesie. Opowie o trudnej, acz wartej w efekcie końcowym zachodu drodze do zdobycia zaufania i przyjaźni partnera chińskiego przed podpisaniem umowy i nieodzownej w tym roli języka chińskiego.
Ambasador Ksawery Burski. W swojej prelekcji podsumuje ostatnie 6 miesięcy intensywnych kontaktów polsko-chińskich i podzieli się z uczestnikami swoimi prognozami dotyczącymi dalszego rozwoju tych stosunków i szans dla Polski.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.