Chiński popyt na ropę

Światowe zasoby ropy wyczerpują się a światowy popyt rośnie. Według Urzędu Regulacji Energetyki (Energy Information Agency) rządu oczekuję się, że światowy popyt na ropę wzrośnie o 54 % przed 2025 rokiem. Będą musiały zostać wyprodukowane dodatkowe 44 miliony baryłek ropy aby sprostać temu popytowi. Wzrost zapotrzebowania jest coraz większy w Chinach z powodu szybkiego rozwoju gospodarczego. Chiny, które mają po USA największe zapotrzebowanie na ropę, tworzą zapasy ropy na nadchodzącą dekadę.

Zachowanie się cen ropy i innych towarów jest uzależnione od podaży i popytu. Głównym powodem wzrostu cen na światowym rynku był nagły wzrost światowej gospodarki, wzrost zapotrzebowania na ropę w Chinach, finansowe spekulacje i spadek wartości dolara. Według ekspertów powody te są ważniejsze niż podstawy rynkowe. Artykuł ten przeanalizuje wpływ jaki Chiny wywierają na podaż i tego polityczne konsekwencje.

Chińska strategia

Chiny posiadają największe na świecie zasoby węgla, ale z powodu zanieczyszczenia spowodowanego spalaniem węgla w celu uzyskania energii Chiny, są zmuszone szukać zapasów nafty poza granicami kraju. Chiński rząd nie chce kupować ropy na otwartym rynku ponieważ byłby narażony na zmiany cen. Dlatego Chiny kupują ropę od państw, które mają pola naftowe ale nie posiadają kapitału i technologii aby je eksploatować.

Chiński popyt na ropę wzrasta, każdego roku o 7,5 %. Dzienna konsumpcja to 7,6 milionów baryłek. Według rządowych danych Chiński import w 2006 roku wzrósł o 14,5 %. Nie chcąc być całkowicie zależnym od Arabii Saudyjskiej będącej numer jeden w dostarczaniu ropy, Chiny od niedawna rozpoczęły poszukiwania ropy w takich krajach jak : Sudan, Iran i Rosja. Podczas gdy światowe zasoby ropy zmniejszają się, problem ten spowodował polityczną krytykę.

Ważną strategię, którą Chiny używają aby uspokoić negocjację jest strategia aid-for-oil (pomoc za ropę). Chiny pomogą rozwinąć infrastrukturę w państwach gdzie wydobywana jest ropa przez budowę dróg, mostów, szpitali i centrów sportowych.

Głównymi krajami skąd Chiny biorą ropę są: Arabia Saudyjska, Sudan, Iran i Rosja. Rolę jaką Chiny odgrywają w tych państwach zostanie wyjaśniona poniżej.

Ropa z Sudanu

Od roku 1997 Chiny inwestują duży kapitał w pola naftowe w Sudanie. Największa chińska rafineria pompuje ropę przez wykonany przez Chiny rurociąg do Morza Czerwonego, skąd chińskie tankowce transportują ją do największych chińskich miast.

Armia rebeliantów kontrolująca większość południowego Sudanu atakowała instalacje służące wydobyciu co doprowadziło do wojny domowej, w której zginęło tysiące ludzi.
Według byłego ministra Sudanu: Sudan jest największych zagranicznym projektem związanym z ropą a Chiny są największym dostawcą broni do Sudanu.

Ta nowa strategia spowodowała narastającą obawę zachodnich rządów. Pierwszym powodem jest handlowa rywalizacja. Natomiast drugim jest zmniejszająca się zdolność Zachodu do nałożenia gospodarczej presji na skorumpowane państwa w Afryce.

Chiny nie mają nic przeciwko robieniu interesów ze skorumpowanymi rządami, co stwarza pewne napięcia pomiędzy Chinami a Zachodem ale jak na ironie zachodnie przedsiębiorstwo międzynarodowe robią dokładnie to samo co Chiny. Więc nie ma uzasadnienia aby oskarżać chińską strategię. Tylko w 2005 roku chińskie firmy zainwestowały ponad 175 milionów w afrykańskich państwach. Inwestycje dotyczyły głównie wydobycia ropy i infrastruktury.

Inne kraje

Iran posiada trzecie największe zasoby ropy na świecie. W 2005 roku około 10 % importowanej do Chin ropy pochodzi z Iranu. W miedzy czasie Chin wykonały kilka projektów dobrej woli w Iranie np. metro w Teheranie.
Chiny są głównym konsumentem ropy dla Rosji. Obecnie ropa jest transportowana z Rosji do Chin koleją. Według Chińskich Petrochemicznych Wiadomości rosyjska kolej planuje zwiększyć dostawy ropy naftowej o 46% w 2007. W 2006 rosyjska kolej przetransportowała 10,26 milionów ton ropy naftowej do Chin. Rzecznik prasowy firmy oświadczył „Kolej chce zainwestować w tym roku 2,5 miliona rubli”. Od maja 2006 ropa była przesyła rurociągiem długości 960 km z Kazachstanu.

Nowy rurociąg ma połączyć Syberię z Daqing. Prace zostaną rozpoczęte tego kwietnia i oczekuje się, że zostaną ukończone w ciągu 11 miesięcy.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.