Chińska nadwyżka

Chińska gospodarka jest w rozkwicie. Coraz więcej zachodnich firm inwestuje w Chinach. Rekordowa liczba młodych ludzi przybywa do Chin aby uczyć się języka, chętnych robić interesy w Azji.
Mimo, że brzmi to dobrze dla chińskiej gospodarki ale wzrost gospodarczy w taki szybkim tempie może mieć wady. Ten artykuł dostarczy informacji o chińskiej nadwyżce handlu i presji z zagranicy aby ponownie ocenić Juana.

Wyniki chińskiej gospodarki w 2006 roku

Chińska gospodarka pobiła rekord najszybciej wzrastającego PKP w ciągu 11 lat. Narodowy Urząd Statystyczny ogłosił, że PKB wzrósł o 10,7% osiągając 20,94 bilionów Juanów (2,68 bilionów dolarów). Inflacja wzrosła umiarkowanie o 1,5%. Przewiduje się, że tego roku chińska gospodarka wzrośnie zanotuje wzrost w tym roku o następne 15 % do 2 miliardów.

Handel zagraniczny sięgnął 1,76 bilionów dolarów w 2006. Handel pomiędzy Chinami a EU wzrósł o 23,5 % i wyniósł 272,3 miliardy dolarów ostatniego roku. Informacje te zostały ogłoszone przez Chińskie Ministerstwo Handlu.

Chiny posiadają ogromna nadwyżkę, która wzrosła o 74 procent od ostatniego roku do 177,4 trylionów. Według Xie Fuzhan głowy Narodowego Urzędu Statystycznego nadwyżka handlu jest odzwierciedleniem rosnącej chińskiej konkurencyjność. To także wskazuje, że Chiny posiadają wysoką stopę oszczędzania i niskie wydatki przypadające na jednego mieszkańca.

Xie także powiedział, że wysoka nadwyżka spowodowana jest zwiększeniem zagranicznym inwestycji w Chinach. W Chinach podatek dochodowy jest inny dla firm krajowych i inny dla obcych firm. Firmy krajowe płacą 33 % podatku a obce przeciętnie 15 % ale nowe prawo ujednolicające podatek zostało już przygotowane i może wejść w życie w przyszłym roku.

Obniżanie nadwyżki

Z powodu wysokiej stopy oszczędzania i niskich wydatki przypadające na jednego mieszkańca chiński rząd będzie musiał pobudzić wydatki.

Efekty chińskiej nadwyżki handlu

Jeden z priorytetów chińskiego rządu w tym roku będzie obniżenie nadwyżki. Chiński rząd skupi się w tym roku na imporcie zamiast na eksporcie. Podatki na import zostały już obniżone aby zachęcić chińskie firmy.
Ważnym jest dla stabilności globalnego i chińskiego rynku aby Chiny kontrolowały nadwyżkę. Chińska podaż pieniądza zwiększyła się znacząco ostatniego roku głownie z powodu nadwyżki handlu. Te duże przepływy pieniądza sprawiły, że bankom jest trudniej kontrolować inwestycje i inflacje. Nadwyżka zwiększa zasoby dewiz co do prowadziło do nagłego wzrostu inwestycji po przez zwiększenie się ilości posiadanych przez banki pieniędzy.

Według ekonomistów wielka nadwyżka handlowa z US mogłaby do prowadzić do światowa recesji. Załamanie się zdolności US do finansowania deficytu mogłoby podnieść stopy procentowe i zablokować rozwój największej gospodarki.

Gwałtowny wzrost nadwyżki zwiększył tarcia między partnerami handlowymi. W razie gdy presja ze strony innych rządów na rewaluacje chińskiej waluty jest bardziej polityczna niż ekonomiczna, dla US i innych krajów mających duży deficyt handlowy z Chinami, rozwiązanie jest proste. Jeżeli Chiny zrewaluują swoją walutę ich deficyt się zmniejszy. Inną korzyścią jest zmniejszenie się inflacji w tych państwach. Uznanie RMB wymagałoby zasadniczej zmiany w chińskiej międzynarodowej polityce monetarnej i miały ważne konsekwencje dla wzrostu i stabilności w Chinach i Azji.

Generalnie Azja nie chce rewaluować Juana podczas gdy partnerzy handlowi Chin chcą zrozumienia.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.