Strona dla osób chcących poznać język chiński

Przegląd Filmów Chińskich w Warszawie i Łodzi

przeglad-filmow-chinskich

Już we wrześniu w Warszawie i Łodzi Przegląd Filmów Chińskich
Europejska premiera "Aftershock"!

 

Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza we wrześniu 2010 roku na trzecią edycję Przeglądu Filmów Chińskich. Przegląd odbędzie się w dwóch kinach należących do Sieci Kin SFP – w warszawskim kinie KULTURA w dniach 21-24 września 2010 r. oraz w Łodzi w kinie Polonia od 27 do 30 września. Podczas Przeglądu zaprezentujemy 7 różnych gatunkowo filmów chińskich z ostatnich lat, prezentujących najróżniejsze style i gatunki filmowe.

Z roku na rok chińskie kino staje się coraz bogatsze. Trudno mówić o jednym chińskim kinie, różnorodność języków filmowych stanowi dzisiaj jego uderzającą cechę. Cechę, która odbija się na charakterze całego Przeglądu.

Na początek – prawdziwe filmowe trzęsienie ziemi, czyli "Aftershock" Fenga Xiaoganga. To właśnie w Warszawie w kinie Kultura odbędzie się europejska premiera najbardziej dochodowego chińskiego filmu w historii. Film, którego akcja rozgrywa się po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1976 roku w Tangshan, święci obecnie triumfy na ekranach chińskich kin. Warto dodać, że ten niezwykły obraz zarobił w Chinach więcej niż "Avatar"!

W ten sposób  rozpoczynamy przygodę z chińskim filmem. Pokażemy widzom także dwa okazałe inscenizacyjnie freski historyczne: "Strażników i zabójców" ("Bodygards and Assassins") Petera Chana, którego akcja toczy się w niespokojnym Hong Kongu w 1905 roku oraz "Ostatnią bitwę" ("Assembly") Feng Xiaoganga, z rozmachem zrealizowaną opowieść o Chińskiej Wojnie Domowej (pod koniec lat czterdziestych XX wieku).

Bardzo ciekawym wątkiem Przeglądu jest kino autorskie, skupione na współczesnych bohaterach, ich osobistych dramatach, wyborach, próbie odnalezienia się w dzisiejszej rzeczywistości kulturowej. Film "A jeśli to ty…" ("If  you are the one") Feng Xiaoganga to kameralna historia miłosna na tle współczesnych, intrygujących Chin. Wielką gratką dla wielbicieli Zhanga Yimou jest jego film "Tysiące mil samotności" ("Riding Alone for thousands of miles"), który łączy współczesny dramat obyczajowy z elementami tradycyjnej kultury chińskiej.

"Droga do szkoły" ("Walking to school") Peng Jiahuanga i Peng Chena to klasyczne chińskie kino obyczajowe, zadziwiające Europejczyka odmiennością kultury i niezwykłymi pejzażami.
Wreszcie, jako swoistą ciekawostkę i chwilę odprężenia proponujemy na wskroś współczesną historię "Go Lala Go" Xiu Jinglei, czyli… chińskie kino typu "Seks w wielkim mieście".

Tegoroczny Przegląd Filmów Chińskich to już trzecie w ostatnich latach spotkanie z filmem Państwa Środka, organizowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Poprzednie edycje z 2003 i 2005 roku cieszyły się bardo dużym zainteresowaniem widzów i mediów.

W tym roku gośćmi Przeglądu będą przedstawiciele chińskiej kinematografii i twórcy filmowi.

Uroczyste otwarcie Przeglądu odbędzie się 21 września 2010 o godzinie 19.00 pokazem filmu "After shock" w kinie Kultura. Konferencja prasowa z udziałem organizatorów oraz gwiazd chińskiego kina zaplanowana jest tego samego dnia o godz. 10.30 również w kinie Kultura.

Organizatorem Przeglądu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, natomiast partnerami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Biura Radia, Filmu i Telewizji Chińskiej Republiki Ludowej.

GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz