Strona główna

Witamy na eChiński.pl 欢迎

Uważany za trudny a zarazem fascynujący, język chiński jest używany przez jedną piątą populacji świata. W obecnych czasach z pewnością nie powinien być ignorowany. Nie ma wątpliwości, że język Państwa Środka stanowi wyzwanie zarówno dla uczącego się, jak i metodyka. Chińskie pismo wygląda jak przypadkowe kreski i kropki, natomiast język mówiony wydaje się być zbiórem niemożliwych do wymówienia sylab.

Gramatyka 语法

Gramatyka języka chińskiego nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Dialekt mandaryński nie rozróżnia rodzajów poza trzecią osobą liczby pojedynczej. Nie ma liczby pojedynczej czy mnogiej rzeczowników. Jedynie zaimki osobowe takową posiadają. Wszytko to sprawia, że na naukę zasad używania ćhińskiego poświęcimy znacznie mniej czasu niż ucząc się gramatyki innego języka.

Znaki 汉字

Liczba chińskich znaków sięga ponad 47 000. Jednak liczba znaków wymagana do osiągnięcia poziomu umiejętności pisania i czytania wynosi między 3000 a 4000. Pozostałe znaki są rzadko używane i stanowią rożne warianty nagromadzone przez wieki historii. Chińskie znaki są pismem pozostającym najdłużej w użyciu. Jeden znak odpowiada jednej sylabie posiadającej znaczenie. Jednak większość słów w języku chińskim ma dwa lub więcej znaków, a ich znaczenie różni się od znaków składowych.

GD Star Rating
loading...
Strona główna, 4.2 out of 5 based on 20 ratings
{lang: 'pl'}

Komentowanie niemożliwe

Fraza dnia

我能在哪儿洗衣服?

我们这儿帮你洗衣服。

Wo3 neng zai4nar3 xi3 yi1fu?

Wo3men zher4 bang1 ni3 xi3 yi1fu.

Gdzie moge zrobić pranie?

Pomożemy ci zrobić pranie tutaj.