Strona dla osób chcących poznać język chiński

Witamy na eChiński.pl 欢迎

Uważany za trudny a zarazem fascynujący, język chiński jest używany przez jedną piątą populacji świata. W obecnych czasach z pewnością nie powinien być ignorowany. Nie ma wątpliwości, że język Państwa Środka stanowi wyzwanie zarówno dla uczącego się, jak i metodyka. Chińskie pismo wygląda jak przypadkowe kreski i kropki, natomiast język mówiony wydaje się być zbiórem niemożliwych do wymówienia sylab.

Gramatyka 语法

Gramatyka języka chińskiego nie jest tak skomplikowana jak mogłoby się wydawać. Dialekt mandaryński nie rozróżnia rodzajów poza trzecią osobą liczby pojedynczej. Nie ma liczby pojedynczej czy mnogiej rzeczowników. Jedynie zaimki osobowe takową posiadają. Wszytko to sprawia, że na naukę zasad używania ćhińskiego poświęcimy znacznie mniej czasu niż ucząc się gramatyki innego języka.

Znaki 汉字

Liczba chińskich znaków sięga ponad 47 000. Jednak liczba znaków wymagana do osiągnięcia poziomu umiejętności pisania i czytania wynosi między 3000 a 4000. Pozostałe znaki są rzadko używane i stanowią rożne warianty nagromadzone przez wieki historii. Chińskie znaki są pismem pozostającym najdłużej w użyciu. Jeden znak odpowiada jednej sylabie posiadającej znaczenie. Jednak większość słów w języku chińskim ma dwa lub więcej znaków, a ich znaczenie różni się od znaków składowych.