Kontrola rozwoju urbanistycznego w Pekinie

Burmistrz Pekinu Wang Anshun powiedział w środę, że stolica będzie ciężko pracować, aby zmniejszyć gwałtowną ekspansję urbanistyczną, w celu sprostania problemów, jakimi są zagęszczenie ruchu ulicznego, zanieczyszczenie powietrza oraz coraz większe bezrobocie.

Wang jeszcze bez opracowanego planu działania stwierdził: „będziemy starać się ograniczyć skalę rozwoju miasta przez ekonomiczne, prawne oraz administracyjne sposoby”.

„Konflikt pomiędzy szybkim wzrostem liczby ludności a ograniczoną ilością zasobów jest rosnącym problemem naszego miasta” powiedział Wang w dyskusji panelowej, która odbyła się podczas dorocznej sesji parlamentarnej w Pekinie.

Premier Wen Jiabao, w swoim wtorkowym raporcie prac rządu, określił, że ogromne i duże miasta powinny być odpowiednio zarządzane, by utrzymywać dobrą jakość życia mieszkańców.

Populacja Pekinu osiągnęła 20,6 mln i rośnie o około 600 tys. osób rocznie. Stolica ma teraz 5,2 mln samochodów, a liczba ta ma wzrosnąć do poziomu 6,5 mln w ciągu pięciu lat, powiedział burmistrz.

To doprowadziło do wielu „chorób miejskich”, takich jak zagęszczenie ruchu i zanieczyszczenie powietrza. „Miasto nie może rozwijać się w sposób niekontrolowany” powiedział Wang.

Duży smog wielokrotnie uderzał w stolicę w stycznia, powodując głębokie zaniepokojenie wśród społeczeństwa. Skłoniło to władze do wydania ostrzeżenia zdrowotnego.

Pekin wprowadził system loterii w styczniu 2011 r. w celu zmniejszenia ilości samochodów w mieście. Jedna osoba na 10,6 otrzymywała tablice rejestracyjne po pierwszym losowaniu 26 stycznia 2011.

Liczba kandydatów wzrosła z 187 420 w styczniu 2011 r. do 1,42 mln w lutym tego roku. Tylko jeden z 77 wnioskodawców otrzymywał tablice rejestracyjne w zeszłym miesiącu.

Źródło: xinhuanet.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.