Jak śpią Chińczycy

Według raportu ogłoszonego wczoraj, Chińczycy śpią długo, ale źle. Przeciętna ilość czasu snu na dobę to niecałe 9 godzin, ale prawie 50% badanych czuje się ospale po przebudzeniu.

Dane na temat chińskich przyzwyczajeń związanych ze snem zostały oparte na ankiecie przeprowadzonej w listopadzie i grudniu zeszłego roku w 20 losowych miastach, 20 miejscowościach i 20 wsiach.

Wyniki pokazują, że około 55% badanych przyznało, że niedosypianie ma związek z presją w pracy, która wpływa na ich nawyki. Sami badani starają się odnowić odpowiednie przyzwyczajenia, aby poprawić jakość snu.

Według Qin Xiaominga, prezesa Chińskiego Stowarzyszenia Lekarzy, który sponsorował powstanie raportu, mieszkańcy południa i zachodu z reguły śpią lepiej niż ci badani zamieszkujący północ i wschód. Dodatkowo, osoby niezamężne śpią lepiej niż osoby w związkach.
Mężczyźni sypiają lepiej niż kobiety, a mieszkańcy wiejskich obszarów wysypiają się lepiej niż ci z miast.

Ankieta ujawniła także, że nowe media mają negatywny wpływ na sen; 67,1% ankietowanych czatuje przez telefony komórkowe i komputer lub gra w gry online bezpośrednio przed pójściem spać, a 43,2% z nich zasypia dopiero po północy.

Specjaliści radzą, aby ograniczyć używanie urządzeń sieciowych przed snem, zachęcają też do włączania relaksującej muzyki i krótkich drzemek w ciągu dnia.

Źródło: www.xinhuanet.com

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.