Fiat otworzył pierwszą fabrykę w Chinach

W czwartek pierwsze auta zjechały z linii produkcyjnej fabryki aut włoskiego koncernu zbudowanej w chińskiej prowincji Hunan.

Fiat zbudował ten zakład wraz z koncernem Guangzhou Automobile Group Co., szóstym co do wielkości chińskim koncernem motoryzacyjnym.

Fabryka zbudowana kosztem prawie 800 mln dol. ma produkować do 140 tys. sztuk rocznie aut Viaggio. To samochód zaprojektowany przez Fiata specjalnie na rynek chiński. Wykorzystuje się w nim płytę podłogową, którą włoski koncern stosuje w Europie do produkcji kompaktowego samochodu Alfa Romeo Giulietta, a w USA – gdzie koncern z Turynu kontroluje koncern Chrysler – do produkcji auta Dodge Dart.

Do tej pory Fiat miał marginalną pozycję w Chinach, które w 2009 r. zostały największym rynkiem motoryzacyjnym świata. Według agencji Bloomberg w zeszłym roku Fiat sprzedał w Chinach tylko 991 samochodów, podczas gdy GM 2,55 mln aut, a Volkswagen – 2,26 mln sztuk.

Guangzhou Auto to już trzeci partner Fiata w Chinach. Wcześniejsze sojusze Fiata z chińskimi koncernami Nanjing Automobile Group i Chery Automobile zakończyły się niepowodzeniem.

qub, Reuters

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.