Wizyta ambasadora Chin na Fidżi.

Dziesiątki lat minęło odkąd Chiny i Wyspy Pacyfiku nawiązały stosunki dyplomatyczne w latach ’70 oraz stworzyły więzi przyjaźni i współpracy – powiedział chiński ambasador, Han Zhiqiang podczas środowej wizyty na Fidżi.

Ambasador Han podzielił się uwagami podczas prezentacyjnego wykładu w Suva, na University of South Pacific (USP).

Han zauważył, że przyjaźń z krajami Wysp Pacyfiku wzrosła w wielu dziedzinach, takich jak: handel i współpraca gospodarcza, kulturalna, w kontaktach międzyludzkich, pomocy rozwojowej jak również w  koordynacji i współpracy w sprawach międzynarodowych – co daje wiele znaczących rezultatów i korzyści dla ludzi w tym regionie. ”
Ambasador Chin mówił także o chińskich projektach pomocy dla Suva które objęły m.in.: wielofunkcyjny stadion sportowy w Suva, budynek parlamentu, budynek szkoły, ośrodek sportowy w Papui.

Wielkość chińskiego handlu z państwami Wysp Pacyfiku osiągnęła nowy wysoki rekord: 3660000000 dolarów w 2010 r., o 50 % więcej niż rok wcześniej.

Eksport Chin w regionie wyniósł 2590000000 dolarów (42 % wzrost w stosunku do roku poprzedniego), podczas gdy eksport  wysp Pacyfiku do Chin wynosi 1,08 mld dolarów (prawie 100 % wzrostu w stosunku do roku poprzedniego).

Chińskie inwestycje na Wyspach Pacyfiku osiągnęły 106,7 milionów dolarów w 2010 roku.

W 2003 roku powstał „Fundusz Współpracy”  z około 5 milionami dolarów na zapewnienie wsparcia finansowego dla projektów uzgodnionych przez obie strony.

Źródło: http://www.xinhuanet.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.