Chiny i kraje arabskie pogłębiają współpracę

Chiny i kraje arabskie wobec nowych możliwości i dobrych perspektyw pogłębiają wzajemną przyjaźń i współpracę podczas wizyty chińskiego ministra spraw zagranicznych w Kairze – Yang Jiechi.

Yang wziął udział w drugiej rundzie strategicznego dialogu między Chinami a Radą Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), odbywającą się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w poniedziałek, a następnie złożył dwie wizyty w Egipcie, gdzie spotkał się szefem Ligi Arabskiej – Amr Moussem, jego egipskim odpowiednikiem – Nabil Elim, ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Husseinem Tantawi, szefem egipskiej Najwyższej Rady Sił Zbrojnych.

„W ostatnich latach nastąpił szybki, wszechstronny rozwój stosunków, wzrost wzajemnego zaufania politycznego i zbiorowej współpracy między Chinami a członkami GCC” – powiedział Yang w wywiadzie dla agencji Xinhua.

„Członkowie GCC stali się ważnymi partnerami Chin w dziedzinie polityki, gospodarki, handlu i energii” – mówił Yang.

Handel między Chinami i krajami arabskimi wzrósł szybko. W 2010 roku dwustronny handel osiągnął 145,4 miliardów dolarów, dane za Yangiem.

Mówiąc o sytuacji w Egipcie, Yang powiedział, że Chiny będą respektować wybór ludu egipskiego i wspierać jego wysiłki w celu utrzymania stabilności wewnętrznej, rozwoju gospodarczego i zapewnienia płynnego przejścia władzy.

Co do kryzysu w Libi, Yang oznajmił, że Chiny czują głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją. Chiny konsekwentnie odrzucają użycie siły w stosunkach międzynarodowych – dodał.

„Karty Narodów Zjednoczonych i zasad innych odpowiednich międzynarodowych przepisów należy przestrzegać” – mówił. Dodał, że pokojowe środki powinny zostać przyjęte w celu rozwiązania obecnego kryzysu.

„Chiny będą wspierać wszystkie wysiłki mających na celu rozwiązanie kryzysu politycznego poprzez dialog i negocjacje” – powiedział.

„Chiny utrzymywały dobre stosunki z Azją Zachodnią i Północną Afryką i będą konsekwentnie rozwijać wzajemną współpracę, oferując pomoc w miarę swoich możliwości” – mówił także Yang .

Źródło: http://www.xinhuanet.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.