Chiński wicepremier naciska na bezpieczeństwo jądrowe podczas szczytu w Kijowie

Wicepremier Chin, Zhang Dejiang we wtorek podkreślał znaczenie bezpieczeństwa jądrowego i wezwał do międzynarodowej współpracy w tej kwestii na specjalnym szczycie związanym z wykorzystaniem energii jądrowej.

Zhang, jako przedstawiciel chińskiego prezydenta Hu Jintao na szczycie w Kijowie mówił o bezpiecznym i innowacyjnym wykorzystaniu energii jądrowej. Powiedział, że na czasie oraz konieczne  jest omówienie rozwoju energetyki jądrowej i szukaniu sposobów zwiększenia bezpieczeństwa jądrowego.

Awaria jądrowa w Czarnobylu, na Ukrainie 25 lat temu i niedawna sytuacja w Fukushimie w Japonii spowodowały wiele strat i podstawą musi być bezpieczeństwo. Wicepremier zaproponował społeczności międzynarodowej poprawę odpowiedzialności jądrowej, rozwój naukowych i technologicznych systemów, rozpoczęcie ścisłej współpracy. Zapewnił o swojej wierności i odpowiedzialności za bezpieczeństwo jądrowe.

Zhang mówił ponadto o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej i rozwoju wykorzystania czystej energii jako ważnej części strategii energetycznej rozwoju Chin.

„Rząd chiński zawsze przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa jądrowego i przestrzega zasad bezpieczeństwa w rozwoju energetyki jądrowej” – dodał.

„W następstwie wypadku jądrowego w Fukushima rząd chiński działał szybko i przyjęto polecenia środków reagowania” – powiedział. Zorganizowano kompleksową kontrolę bezpieczeństwa instalacji jądrowych i wzmocnienie zarządzania bezpieczeństwem eksploatacji obiektów jądrowych.

Wcześniej tego dnia, Zhang uczestniczył w konferencji darczyńców na rzecz nowego pokrycia reaktora elektrowni jądrowej w Czarnobylu, który wybuchł w 1986 roku.

Źródło: http://www.xinhuanet.com

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.