Chiny liczą na ziemniaki

Chiny – kraj uprawy ryżu – przyglądają się niecodziennemu środkowi, mającemu zapewnić wzrost i społeczny ład: ziemniakowi 土豆.

Rząd chiński zaczął wspierać badania, produkcję i szkolenia związane ze skromnym ziemniakiem w nadziei, że pomoże on zmniejszyć biedę贫穷 i posłuży jako ochrona przed głodem 饥饿.

Wyżywienie rosnącej liczby Chińczyków przy kurczącej się powierzchni gruntów rolnych 农地 i w zderzeniu z poważnymi brakami wody zawsze było powodem troski. Chiny muszą wyżywić jedną piątą światowej populacji z jednej dziesiątej gruntów rolnych, a rozrastające się miasta pochłaniają tereny rolnicze w zastraszającym tempie. Chiny szacują, że do 2030 roku, kiedy liczba mieszkańców kraju wzrośnie do około 1,5 miliarda, potrzebne będzie wyprodukowanie dodatkowych stu milionów ton żywności 食品 rocznie.

Ta statyczna rzeczywistość może zmienić nawyki żywieniowe. Ziemniaki wymagają mniej wody w okresie wzrostu niż ryż czy pszenica, a z jednego akra można uzyskać z nich znacznie więcej kalorii 卡路里. W południowych regionach Chin, gdzie uprawia się ryż, rolnicy mogą wcisnąć hodowlę szybko rosnących ziemniaków na swoich polach ryżowych między pory sadzenia ryżu. W niektórych najbiedniejszych regionach jałowych północnych Chin ziemniaki należą do jednego z nielicznych warzyw, jakie można uprawiać.

– Ziemniaki mają tu ogromny potencjał – powiedział Xie Kaiyun, naukowiec zajmujący się ziemniakami w chińskiej akademii rolniczej农业大学, będącej rządowym zespołem doradczym. – O ryżu, pszenicy, zbożu wiemy już wiele. Ale nie o ziemniakach.

Zawsze skłonni do wykorzystania możliwości chińscy przedsiębiorcy zamieniają ziemniaki w formy bliższe chińskim podniebieniom: słodkie bułki, makarony, ciasta. Rozwijają egzotyczny asortyment i wystrzelili nawet nasiona na orbitę, twierdząc że brak grawitacji sprawia, że ziemniaki stają się bardziej pożywne, toteż liczą sobie ogromne kwoty za powracające na Ziemię odrośla tych nasion.

Jako podstawa chińskiej kuchni ziemniaki nie zastąpią szybko ryżu czy pszenicy, jeśli w ogóle kiedyś do tego dojdzie. Są jedzone jako przystawki, a rząd nie określił ich jeszcze mianem podstawowego produktu 基本产品, a takie wyróżnienie mogłoby oznaczać preferencyjne traktowanie na krajowych rynkach i miałoby poważne znaczenie kulturowe.

土豆 tu3dou4 – ziemniaki
贫穷 pin2qiong2 – bieda
饥饿 ji1e4 – głód
农地 nong2di4 – grunty rolne
食品 shi2pin3 – żywność
卡路里 ka3lu4li3 – kalorie
农业大学 nong2ye4 da4xue2 – akademia rolnicza
基本产品 ji1ben3 chan3 pin3 – podstawowy produkt

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.