Wystawa EXPO2010 w Szanghaju

Expo世博会 działa. Polacy oblężeni

Od soboty wystawa Expo 2010 w Szanghaju jest otwarta dla zwiedzających游客. Już ustawiają się długie kolejki, by zobaczyć, co mają do zaprezentowania poszczególne kraje. Sporą popularnością cieszy się polski pawilon. Aby się do niego dostać, trzeba odstać nawet cztery godziny.
Jak zaznacza agencja Reutera路透社, tegoroczne Expo jest dwadzieścia razy większe niż to w 2008 roku w Saragossie w Hiszpanii. Do Szanghaju zjechały reprezentacje blisko 200 krajów.

Władze Chin poinformowały, że na organizację 4,2 miliarda dolarów, czyli dwa razy więcej niż w 2008 roku podczas igrzysk olimpijskich 奥运会.
Szanghaj szykuje się na przybycie 70 milionów gości, każdego dnia ma tam – według szacunków – może przybyć tam 400 tys. osób.

Polska robi furorę

Od samego początku sporym zainteresowaniem cieszy się polski pawilon. Do stanowiska ustawiła się spora kolejka.
Zwiedzających przyciąga elewacja inspirowana polskimi wycinankami ludowymi.
Po ekspozycji przygotowanej przez nasz kraj oprowadza m.in. multimedialny smok. Ogromną popularnością cieszy się ośmiominutowy film animowany „Historia Polski”波兰史, który wyszedł spod ręki nominowanego do Oscara Tomasza Bagińskiego. Film jest wyświetlany w trójwymiarze.
Piękny pawilon, atmosfera. Wiem, że Polska to kraj europejski 欧洲国家 Chopin 肖邦 był Polakiem – powiedziała jedna ze zwiedzających Meng Jing, 23-letnia studentka.

Świetny pomysł 好主意

Polski pawilon został zaprojektowany przez zespół młodych architektów 建筑师 z Warszawy: Wojciecha Krakowskiego, Marcina Mustafy oraz Natalii Paszkowskiej.
Na antenie TVN24 pisarz i architekt Czesław Bielecki oceniał, że ten projekt to świetny pomysł. Jak ocenił to przede wszystkim świetna promocja Polski. – Po drugie doskonałe wyczucie architektury建筑 Expo – polega na bardzo konkretnym pomyśle. To jest też nawiązanie do ducha miejsca, bo Chińczycy lubią lampiony – ocenił.

www.tvn24.pl

世博会shi4bo2hui4 – Expo
游客 you2ke4 – zwiedzający
路透社lu4tou4she4 – Reuter
波兰史bo1lan2shi3 – historia Polski
奥运会ao4yun4hui4 – Olimpiada
好主意hao3zhu3yi4 – dobry pomysł
建筑师jian4zhu4shi1 – architekt
建筑 jian4zhu4 – architektura
欧洲国家 ou1zhou1guo2jia1 – kraj europejski
弗雷德里克 肖邦 fu2lei2de2li3ke4 xiao1bang1 – Fryderyk Chopin

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.