Polska na EXPO w Szanghaju: 400 spotkań z chińskimi firmami

W ramach misji gospodarczych związanych z polską wystawą na EXPO w Szanghaju odbyło się ok. 400 spotkań między polskimi i chińskimi firmami, jest szansa na pierwsze umowy 合同 – powiedziała prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak.

Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości poinformowała, że w związku ze światową wystawą EXPO zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń gospodarczych.

„Od kwietnia ubiegłego roku zorganizowaliśmy 6 misji gospodarczych m.in. branży farmaceutycznej 制药业 i spożywczej, ochrony środowiska, a na początku czerwca odbędzie się misja branży morskiej. To przekłada się na ok. 400 bezpośrednich spotkań przedsiębiorców 企业家 polskich i chińskich” – powiedziała w sobotę w Szanghaju Lublińska-Kasprzak.

„Mamy informacje od przedsiębiorców, że spotkania z chińskimi firmami przynoszą efekty, będą podpisywane pierwsze umowy” – dodała. PARP jest w trakcie zbierania informacji na ten temat możliwych umów.
Jak poinformowała, na terenie chińskiego parku technologicznego ma szansę powstać polski inkubator technologiczny. „W czerwcu mamy zaplanowany tzw. okrągły stół polskich i chińskich parków technologicznych. Z polskiej strony weźmie w nim udział stowarzyszenie parków technologicznych. Być może w wyniku tej współpracy powstanie polskie biuro w jednym z chińskim parków technologicznych, najprawdopodobniej w Szanghaju. Byłby to przyczółek dla polskich przedsiębiorców” – powiedziała Lublińska-Kasprzak. Biuro to miałoby się przerodzić w inkubator, a następnie park technologiczny, współpraca miałaby się rozpocząć od energii odnawialnej.

Lublińska-Kasprzak zaznaczyła też, że w ramach programu unijnego Rozwój Polski Wschodniej promuje się 5 polskich regionów, które szukają możliwości współpracy z chińskimi prowincjami.

Obecny na EXPO wiceminister gospodarki 经济副部长部 Dariusz Bogdan poinformował, że na przełomie lata i jesieni planowana jest w Szanghaju wizyta wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

„To może świadczyć o bardzo dobrym klimacie politycznym dla rozwijania stosunków gospodarczych 经关系济 z Chinami” – podkreślił Bogdan. Zapewnił, że chińscy przedsiębiorcy są mile widziani na polskim rynku. Jego zdaniem, popularność polskiego pawilonu przyczyni się do większej rozpoznawalności naszego kraju na chińskim rynku. „Przez 3 tygodnie polski pawilon odwiedziło 500 tys. osób, a całe EXPO 4 mln, podczas gdy pawilonów jest 300. Gdy PARP prowadził badania 99 proc. Chińczyków nie wiedziało, gdzie leży Polska. Dzięki polskiemu pawilonowi na EXPO wielu z nich zrozumiało, że Polska to duży, europejski kraj, z którym warto robić interesy” – powiedział.

O sukcesie polskiej wystawy i szansach gospodarczych mówił też w sobotę minister kultury 文化部长 Bogdan Zdrojewski, który zainaugurował polski dzień na EXPO. Z tej okazji odbyło się wiele imprez artystycznych, m.in. koncert galowy w Teatrze Wielkim w Szanghaju.

„Możemy powiedzieć po pobycie w Szanghaju, że mamy sukces. Pierwszy powód to pomysł na polski pawilon, który jest najbardziej chiński z niechińskich” – powiedział podczas konferencji prasowej 记者招待会 Zdrojewski. Architektura polskiego pawilonu nawiązuje do wspólnych elementów polskiej i chińskiej kultury, m.in. elewacja pawilonu przypomina tradycyjną wycinankę.

„Przyjeżdżamy do Szanghaju także z innego powodu. To miasto jest symbolem sukcesu gospodarczego” – podkreślił Zdrojewski. „Wiemy, jakie znaczenie ma gospodarka chińska dla giełdowych notowań spółek na świecie. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której Polski w Szanghaju by nie było” – podsumował.

合同 he2tong4 – umowa
制药业 zhi4yao4ye4 – branża farmaceutyczna
食品业 shi2pin3 pǐn – branża spożywcza
企业家 qi3ye4jia1 – przedsiębiorca
经济副部长部 jing1ji4bu4fu4bu4chang2 – wiceminister gospodarki
经关系济 jing1ji4 guan1xi4 – stosunki gospodarcze
文化部长 wen2hua4 bu4zhang3 – minister kultury
记者招待会 ji4zhe3 zhao1dai1hui4 – konferencja prasowa

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.